Elektronický papier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Farebný elektronický papier

Elektronický papier alebo e-papier je plochá zobrazovacia jednotka, ktorá odráža svetlo ako normálny papier, je schopná uchovať text aj obrázky natrvalo bez spotreby elektriny a s možnosťou zmeny obsahu a často je aj ohýbateľná. Z dôvodu nízkej energetickej náročnosti a štíhlosti sa čoraz viac presadzuje v čítačkách elektronických kníh. Elektronický papier možno čítať na slnku alebo pod lampou.

Medzi významných výrobcov elektronického papiera patrí spoločnosť E-ink, známa najmä na trhu elektronických čítačiek. Jej e-papier pozostáva z vrstvy miliónov malých mikrokapsúl v rámci matrice podobnej tým, ktoré sa používajú v LCD. Mikrokapsuly obsahujú opačne nabité biele a čierne častice, ktoré sú presúvané do popredia alebo do pozadia. Farba sa dosahuje pridaním viacerých vrstiev filtrov.

Spoločnosť Kent Display je prvá firma na trhu, ktorá prišla s farebným displejom na báze e-papiera. Technológia s názvom ChLCD bola použitá v elektronickej čítačke Flepia od firmy Fujitsu. Používa vrstvu mikrokapsúl obsahujúcich cholesterické tekuté kryštály, ktoré majú špirálovitú štruktúru. Tá môže byť aktivovaná pomocou zmeny napätia tak, aby bola priesvitná alebo odrazivá. Spoločnosť sa zameriava na vývoj LCD „bez potreby napájania“ - optimalizáciou technológie Reflex Electronic Skin.

Ďalšia technológia elektronického papiera je P-ink (skratka pre Photonic Ink) spoločnosti Opalux. Technológia berie inšpiráciu zo spôsobu, ako opál vytvára farebné odrazy: efekt vyplýva z mikroštruktúry, v ktorej zhluky mikroguľôčok odrážajú pri zmene uhla dopadajúceho svetla rôzne farebné zložky.

Zaujímavé riešenie za použitia trochu inej technológie, ako sú spomenuté, prináša technológia od Pixel Qi s názvom 3Qi, určená pre projekt OLPC. Displej je určený pre mininotebooky a elektronické čítačky, pričom pracuje v troch módoch. Prvým je farebný mód s vysokým rozlíšením, druhým je nízkoenergetický čiernobiely mód a tretím je režim e-papier. Displej môže pracovať s podsvietením, ktoré podľa potreby zapína a vypína. Spoločnosť pracuje aj na verzii s dotykovým ovládaním.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]