Preskočiť na obsah

Opál

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Opál
SiO₂·nH₂O
Klasifikácia
Strunzova klasifikáciaIV/D.01c (8.vyd.)
4.DA.10 (9.vyd.)
Nickelova-Strunzova klasifikácia4.DA.10 (10.vyd.)
Danaova klasifikácia75.2.1.1 (8.vyd.)
Kryštalografia
Kryšt. sústavaAmorfná látka
Zoznam minerálov
Opál na mindat.org
Opál na Commons
ohnivý opál

Opál je amorfný minerál, chemicky hydratovaný oxid kremičitý - SiO2·nH2O.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Opál je amorfný a má rôznorodý habitus -- môže byť celistvý, hroznovitý, obličkovitý, kvapľovitý, guľovitý, hľuzovitý, prípadne môže vytvárať konkrécie. Drahý opál je mliečnobiely alebo čierny a prekrásne hrá rozličnými dúhovými farbami, zvyčajne červenou, modrou a žltou (opalizuje). So zohrievaním vody, ktorá je v ňom viazaná, sa jeho farba často mení. Napríklad ak sa drahý opál zohreje v dlani, bude sa mimoriadne lesknúť. Ohnivý opál je žltý alebo červenkastý a môže, ale nemusí opalizovať. Obyčajný opál je sivý, čierny alebo zelený a hrou farieb sa nevyznačuje. Vryp opálu je biely. Tento minerál môže byť priehľadný až nepriehľadný. Jeho lesk sa mení od skleného až po smolný, mastný alebo perleťový, najčastejšie však býva sklený. Opálovou hmotou býva niekedy fosilizované drevo, hovoríme o drevnom opále.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Formuje sa pri nízkych teplotách z vody bohatej na SiO2, a to najmä v okolí horúcich prameňov.

Poznávanie[upraviť | upraviť zdroj]

V ultrafialovom svetle opál často fluoreskuje a je nerozpustný v kyselinách. Zohrievaním sa rozkladá, stráca molekuly vody a môže sa zmeniť na kremeň- chalcedón. Ak je vystavený dlhší čas pôsobeniu vzduchu, jeho štruktúra sa stáva krehkou; príčinou tohto javu je strata vody a s tým súvisiaci vznik prasklín.

Výskyty na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Častý v pyroklastikách slovenských neovulkanitov, v andezitoch, tufoch, tufitoch, limnokvarcitoch ai. Herľany, Ponická Huta (pri Banskej Bystrici), Svätý Anton (bývalý Antol pri Banskej Štiavnici), Krupina, Šášovské Podhradie, Dubník (pri Červenici). Opál z okolia Červenice bol certifikovaný pod označením Slovenský opál.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zemepisné označenia výrobkov : Slovenský opál. Vestník Úradu priemyselného vlastníctva SR (Banská Bystrica: ÚPV SR), 2016-11-02, roč. 2016, čís. 11, s. 251 – 253. Dostupné online [cit. 2017-01-09]. ISSN 2453-7551.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému opál
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo opál.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]