Email (farba)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plechovka so syntetickým emailom

Email je odolná krycia náterová hmota, ktorá sa používa na ochranu a dekoráciu plôch v interiéri a exteriéri. Na podklad, napríklad kovový alebo z mäkkého dreva, sa obyčajne musí najprv naniesť základná farba. Na takto upravený povrch je ďalej možné nanášať vrchnú vrstvu emailu. Hlavnými zložkami sú pigmenty (farbivo), plnivá a spojivá. Ako spojivo sa v minulosti používal olej, dnes sa však vzhľadom na dlhší čas schnutia olejových emailov väčšinou používajú prevažne syntetické emaily, napríklad na báze alkydovej živice. Na riedenie a čistenie náradia od emailu sa používa riedidlo S 6006. Po niekoľkohodinovom vytvrdnutí na vzduchu sa povlak vyznačuje hladkým, jednoliatym povrchom s rôznou mierou lesku.

Označenie email sa niekedy, najmä v umeleckých remeslách, používa pre smalt, teda sklovitú farbu, ktorá tvrdne po zahriatí na vysokú teplotu.

Použitie[upraviť | upraviť kód]

Email sa používa tam, kde je potrebné chrániť natretý predmet pred vonkajšími vplyvmi a kde sa povrch zakrytý bežným náterom nepovažuje za vizuálne estetický. Náter okien a dverí budov bielym emailom je jedným z jeho najčastejších použití.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Email (barva) na českej Wikipédii.