Preskočiť na obsah

Emulgátor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:12, 17. marec 2013, ktorú vytvoril Maajo25 (diskusia | príspevky) (odobratá Kategória:Chémia; pridaná Kategória:Chemické látky pomocou použitia HotCat)

Emulgátor alebo emulgačné činidlo je v chémii a potravinárstve organická látka, ktorá zmenšuje povrchové napätie (je schopná absorpcie a tvorby filmu) na rozhraní medzi dvoma nemiešateľnými kvapalinami, čím umožňuje vznik emulzie týchto dvoch kvapalín.

Potravinárstvo

V potravinárstve sa pojem používa obzvlášť v súvislosti s dispergovaním tukov vo výrobku. V múkach pôsobí ako kondicionér zmäkkčujúci kôrku pečiva, v cukrovinkách ako modifikátor kryštalizácie tukov a v mäsovom priemysle uľahčuje emulgáciu tukových častíc.

Emulgátory sú jedným z mnohých druhov prídavných látok v potravinách (potravinárskych aditív) (úradne povolené prídavné látky majú pridelený kód, tzv. éčko). V tejto súvislosti nariadenie EÚ 1333/2008 definuje emulgátory ako "látky, ktoré umožňujú vytvoriť alebo zachovať homogénnu zmes dvoch alebo viacerých vzájomne nemiešateľných fáz v potravine, napríklad oleja s vodou."