Esplanade des Invalides

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Esplanade des Invalides s Invalidovňou

Esplanade des Invalides (Esplanáda Invalidovne) je verejné priestranstvo v Paríži. Nachádza sa v 7. obvode. Ide o rozsiahle zelené priestranstvo vytvorené na začiatku 18. storočia.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Esplanáda vedie od severnej strany Invalidovne a končí na nábreží Quai d’Orsay pri Seine, cez ktorú pokračuje pont Alexandre III.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Priestranstvo sa pôvodne nazývalo Prés-Saint-Germain a v roku 1704 bolo zmenené podľa plánov architekta Roberta de Cotta (1656 – 1735) na rozsiahle obdĺžnikové námestie vysadené trávou a lemované niekoľkými radami stromov. Pôvodne sa promenáda tiahla od Invalidovne k ulici Rue de l’Université. V roku 1720 bola esplanáda rozšírená severne až k rieke na Quai d’Orsay.

Uprostred esplanády na križovatke ulíc Rue Saint-Dominique a Avenue du Maréchal-Gallieni sa medzi rokmi 1804 – 1840 nachádzala fontána Invalidovne.

Dňa 15. decembra 1840 sa tu odohral slávnostný ceremoniál pri ktorom boli prevezené pozostatky Napoleona I. Pozemky boli pôvodne vo vlastníctve štátu, ale v roku 1853 boli prevedené mestu Paríž. Počas svetovej výstavy v roku 1900 boli na esplanáde umiestnené výstavné pavilóny. V tejto dobe bolo v severovýchodnej časti postavené nádražie Invalidovne, ktoré od roku 1979 využíva linka RER C. V roku1913 bola otvorená v podzemí stanica metra Invalides.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]