Eudamidas III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eudamidas III.
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovanie241 pred Kr. – 228 pred Kr.
PredchodcaAgis IV.
NástupcaArchidamos V.
Rodina
OtecAgis IV.
MatkaAgiatis

Eudamidas III. (iné názvy: Eudamidás III., Eurydamidas, Eurydamidás; starogr. Ευδαμίδας) z kráľovského rodu Eurypontovcov bol kráľom Sparty od roku 241 pred Kr. do roku 228 pred Kr. Vládol spolu s Leónidom II. pochádzajúceho z rodu Agiovcov od roku 241 pred Kr. do roku 235 pred Kr. a potom s jeho synom Kleomenom III. od roku 235 pred Kr. do roku 228 pred Kr.

Eudamidas bol synom popraveného kráľa Sparty Agida IV., ktorý sa pokúsil v Sparte zaviesť sociálne reformy. Zavedeniu týchto reforiem bránila silná opozícia na čele ktorej stál jeho spolukráľ Leónidas II. a efori. Celý tento politický boj nakoniec skončil uväznením kráľa Agida IV. a jeho popravou. Agis IV. aj keď mal vtedy len dvadsaťštyri rokov nezomrel bezdetný. Manželka Agiatis mu porodila syna Eudamida a ten sa ako jeho najbližší príbuzný z rozhodnutia eforov stal jeho následníkom. Eudamidas sa stal kráľom keď bol ešte dieťaťom, takže vládol len formálne, ale aj neskôr mal svoje právomoci výrazne obmedzené. V Sparte vládol s podporou eforov jeho spolukráľ Leónidas.

V roku 235 pred Kr. Leónidas II. zomrel a spolukráľom Eudamida sa stal Kleomenes III. Po siedmich rokoch spoluvlády s Kleomenom III., ale mladý Eudamidas za nevyjasnených okolností zomrel. Podľa Pausania ho dal Kleomenes otráviť čo je veľmi pravdepodobné, lebo Kleomenes dal zavraždiť aj jeho strýka Archidama V. po krátkom čase ako sa stal jeho nástupcom. Bola to doba, keď Kleomenes III. pri zavádzaní svojich reforiem odstraňoval odporcov reformy a ľudí čo mu stáli v ceste dosiahnutia absolútnej moci v štáte. Po týchto čistkách dosadil na miesto spolukráľa svojho brata Eukleida, čím porušil stáročnú tradíciu (určenú Lykurgovým zákonom), že spartský trón spolukráľa neobsadil člen kráľovskej rodiny Eurypontovcov, ale člen jeho rodu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Eudamidas III.
Vladárske tituly
Predchodca
Agis IV.
kráľ
241 pred Kr.228 pred Kr.
Nástupca
Archidamos V.