Euroobal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dva euroobaly

Euroobal je plastový obal na dokumenty, s dierovaním na jednej strane, ktoré slúži na založenie euroobalu do šanónu a s otvorom na inej strane, ktorý slúži na vloženie dokumentu do euroobalu.

Varianty[upraviť | upraviť zdroj]

Najčastejšie sa používa euroobal na dokumenty veľkosti A4 a plastová fólia je čo najtenšia (napríklad 40 mikrometrov), aby samotné euroobaly nezaberali v šanónoch príliš veľa miesta. Existujú však aj euroobaly menších formátov (A5), prípadne väčší euroobal pojme v ploche niekoľko menších dokumentov (napríklad fotky, vizitky, či optické média). Aby sa dokumenty pozostávajúce z niekoľkých spojených listov nemuseli rozdeľovať, euroobal zvyčajne pojme aj niekoľko listov naraz; pre ešte hrubšie dokumenty sa vyrábajú veľkokapacitné euroobaly, ktoré sú z hrubšej plastovej fólie, o pár milimetrov väčšie a často majú aj zložitejšiu stavbu (namiesto jednoduchého otvoru na vkladanie majú chlopňu, ktorá zabraňuje vykĺznutiu dokumentu z euroobalu).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Euroobal vznikol ako vhodnejšia alternatíva k priamemu predierovaniu dokumentu, ktorý by sa tým vlastne poškodil a to aj za cenu vyšších nákladov na každý založený dokument. Na druhej strane však v kancelárii nie je potrebná dierovačka a zakladanie je rýchlejšie.