European BEST Engineering Competition
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
European BEST Engineering Competition (EBEC) je najväčšia európska inžinierska súťaž pre študentov technických univerzít organizovaná študentskou organizáciou BEST. Cieľom súťaže je prepojenie technických znalostí so sociálnymi, komunikačnými a prezentačnými schopnosťami študentov a taktiež rozširovať ich obzory prácou v tíme.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]Inžinierska súťaž je súčasťou podujatí organizovaných študentskou organizáciou BEST od roku 2002. Prvá idea usporiadania inžinierskej súťaže v Európe prišla v marci 2002 potom, ako sa niektorí členovia organizácie BEST zúčastnili kanadskej inžinierskej súťaže (Canadian Engineering Competition - CEC) organizovanej Kanadskou federáciou inžinierskych študentov (Canadian Federation of Engineering Students - CFES). Prvé kolo inžinierskej súťaže v Európe sa konalo v októbri roku 2003 v Belgicku a bolo organizované lokálnymi BEST skupinami Eindhoven a Gent v spolupráci s CWG (Competitions Work Group).
Členenie súťaže EBEC
[upraviť | upraviť zdroj]Súťaž sa skladá z dvoch kategórií Team Design a Case Study.
Team Design
[upraviť | upraviť zdroj]Úlohou súťažiacich v kategórii Team Design je zostrojiť zariadenie, s požadovanými vlastnosťami v limitovanom čase a s limitovaným materiálom, ktorý študenti dostanú. Súťažiaci následne obhajujú svoje dielo pred odbornou porotou a potom predvedú názornú ukážku, či dané zariadenie spĺňa všetky podmienky.
Case Study
[upraviť | upraviť zdroj]Cieľom Case Study je vytvoriť prípadovú štúdiu na vyriešenie reálneho problému technického charakteru. Použitím analytických zručností, zhromažďovaním, následným filtrovaním a vyhodnocovaním informácií študenti vyhotovia abstraktné hypotetické riešenie na danú problematiku, ktoré si musia obhájiť pred odbornou porotou.
Štruktúra EBEC
[upraviť | upraviť zdroj]Systém súťaže pozostáva z troch úrovní, ktoré sú hierarchicky zoradené nasledovne:
- 1. Lokálne kolo - je to prvé kolo celého projektu, ktoré sa koná na univerzitách po celej Európe v mestách, v ktorých pôsobia lokálne BEST skupiny a súťaž je touto lokálnou BEST skupinou organizovaná. Víťazi z oboch kategórií postupujú ďalej a stretnú sa s víťazmi iných lokálnych kôl danej kategórie v príslušnom druhom kole.
- 2. Regionálne/národné kolo - je to druhé kolo súťaže, ktoré sa odohráva v danom regióne alebo krajine. Táto úroveň obsahuje 15 regionálnych/národných kôl. Víťazi z každého regionálneho/národného kola z oboch kategórií postupujú do finále.
- 3. Finále - je to posledná úroveň súťaže EBEC (EBEC Final), kde spolu súťaží 80 najlepších európskych študentov. Finálne kolo sa každý rok koná v inom európskom meste pôsobiacej lokálnej BEST skupiny.
Zoznam regionálnych/národných kôl
- EBEC Alpe-Adria
- EBEC Balkan
- EBEC Baltic
- EBEC Benelux
- EBEC Central
- EBEC France
- EBEC Greek
- EBEC Italy
- EBEC Nordic
- EBEC Poland
- EBEC Portugal
- EBEC Romania & Republic of Moldova
- EBEC Spain
- EBEC Turkey
- EBEC Ukraine
EBEC na Slovensku
[upraviť | upraviť zdroj]Inžinierska súťaž je na Slovensku od roku 2009. Zo začiatku sa konala pod názvom LEC (Local Engineering Competition) a od roku 2013 sa už koná pod názvom EBEC.
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- EBEC Bratislava Archivované 2014-03-09 na Wayback Machine
- EBEC Košice Archivované 2014-03-09 na Wayback Machine
- Board of European Students of Technology