Eva Gedeonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doc. RNDr. Eva Gedeonová, CSc. (* 3. marec 1940, Bratislava – † 24. január 1993, Bratislava) bola slovenská matematička.

Život[upraviť | upraviť kód]

Eva Gedeonová sa narodila v Bratislave. Strednú školu skončila v roku 1958 a začala študoval na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Bola vynikajúcou študentkou. Štúdium matematiky skončila v roku 1963. Hneď po skončení školy nastúpila ako asistentka na katedru algebry a teórie čísel. Spočiatku viedla cvičenia z algebry a matematickej analýzy, neskôr prednášala lineárnu algebru, algebru a analytickú geometriu. Bola považovaná za výnimočne dobrú učiteľku. Zomrela 24. januára 1993 v Bratislave.

Práca[upraviť | upraviť kód]

Svoju vedeckú kariéru začala ako ašpirantka u profesora Milana Kolibiara. Ašpirantúru skončila v roku 1972 uverejnením originálnej práce venovanej Jordanovej-Hölderovej vete pre čiary vo zväzoch. V roku 1983 sa habilitovala na docentku prácou nazvanou Pokrývajúce grafy zväzov. Dr. Gedeonová bola vynikajúcou akademickou funkcionárkou, učiteľkou a vedeckou pracovníčkou. Uverejnila 10 vedeckých prác, bola spoluautorkou 3 učebníc algebry. Počas jej pôsobenia na Komenského Univerzite zastávala rôzne akademické funkcie. Od januára r. 1990 bola prodekankou Matematicko-fyzikálnej fakulty a zároveň aktívnou členkou výboru Matematickej olympiády. Bola taktiež pravidelnou účastníčkou a organizátorkou letných škôl o univerzálnych algebrách a usporiadaných množinách v bývalom Česko-Slovensku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.