Excimerový laser

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Excimerový laser alebo exciplexový laser[1] je druh plynového lasera zvyčajne používaného v očnej chirurgii a vo výrobe polovodičov. Termín excimer je skratka z anglického excited dimer - excitovaný dimér, a teda ide o molekulu zloženú z dvoch monomérov. Excimerový laser využíva vzácne plyny, resp. kombináciu inertných plynov (argón, kryptón, xenón) a reakčných plynov (fluór, chlór), kedy pri vhodných elektrických podmienkach (vysokonapäťovými impulzmi) sa atómy plynov vo vybudenom stave zlúčia na krátky čas (vznik exciméru, v prípade halogenidov vzácnych plynov sa používa výraz exciplex). Pri následnom rozpade sa uvoľní žiarenie v ultrafialovej spektrálnej oblasti.[2]

Ultrafialové žiarenie z excimerovho lasera je veľmi dobre absorbované organickými zlúčeninami a biologickými látkami. Tento laser produkuje dostatok energie na narušenie molekulárnej väzby na povrchu tkaniva, ktoré sa pevne daným spôsobom účinne rozloží so vzduchom prostredníctvom ablácie namiesto oddelenia materiálu za pomoci horenia alebo rezania. Vďaka tomu môže laser odstrániť neobyčajne jemné vrstvy povrchového materiálu bez skoro žiadnej zmeny vo zvyšku materiálu, ktorý má zostať neporušený. Výkonné ultrafialové žiarenie robí preto excimerové lasery užitočné pre chirurgiu (najmä očnú chirurgiu), výrobu polovodičov a kožné ošetrenia.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.fns.uniba.sk/uploads/media/Lasery.pdf
  2. International Union of Pure and Applied Chemistry. "excimer laser". Compendium of Chemical Terminology Internet edition.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Excimer laser na anglickej Wikipédii.