Halogenid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pozri aj: Organohalogenid
Chlorid sodný je príkladom soli halogenidu, konkrétne chloridu.

Halogenidyanióny halogénov (F, Cl, Br, I, At, Ts) s oxidačným číslom -1. Najčastejšie sa vyskytujú ako dvojprvkové anorganické zlúčeniny (môžu byť aj trojprvkové, ak sa spájajú s dvojprvkovým katiónom, napr. NH4F) s iným prvkom alebo radikálom, ktorý je viac elektropozitívny než daný halogenid. Ak je protiiónom vodíkový katión (H+), vznikajú halogenovodíky. Ich vodný roztok potom dáva bezkyslíkaté halogenovodíkové kyseliny, od ktorých sú halogenidy formálne odvodené. Ak je protiiónom halogénu organická zlúčenina, vznikajú organohalogenidy.

Názvoslovie[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako u ostatných jednoprvkových aniónov, názvy halogenidov sa tvoria príponou -id, takže existuje fluorid, chlorid, bromid a jodid.[1] Okrem toho existujú teoreticky i astatid a tenesid. Prídavné meno tvorí iný prvok z periodickej sústavy prvkov, často kov, a má koncovku podľa daného oxidačného čísla. Vo vzorci sa zapisujú v opačnom poradí, najprv prvok s kladným oxidačným číslom a potom halogenid. Napríklad v chloride sodnom má chlór oxidačné číslo -1, takže jeho názov je "chlorid", sodík má oxidačné číslo +1, ktorému prislúcha koncovka -ný. Pretože súčet oxidačných čísel sa vždy musí rovnať 0 (aby bola dodržaná elektroneutralita zlúčeniny), nie je potrebné meniť počet akéhokoľvek z prvkov zlúčeniny. Vzorec chloridu sodného je teda NaCl.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Halogenidy je možné pripraviť:

2 Na + Cl2 → 2NaCl
Mg + 2 HCl → H2 + MgCl2
AgNO3 + HCl → AgCl + HNO3
NaOH + HCl → NaCl + H2O
 • zámenou iónov[3]
Pb(NO3)2 + 2 KI → PbI2 + 2 KNO3

Skúška na halogenidy[upraviť | upraviť zdroj]

Rozpustné halogenidy je možné identifikovat pomocou zrážacieho testu s dusičnanom strieborným. Rozpustený anión halogenidu vytvorí nerozpustnú soľ so strieborným katiónom, ktorej farba sa mení podľa prítomného aniónu:[4]

 • AgF: bez zrazeniny
 • AgCl: biela zrazenina
 • AgBr: svetlá krémová zrazenina
 • AgI: svetlá žltá zrazenina

Zrážanie halogenidov sa dá takisto využiť na ich stanovenie v argentometrickej titrácii.[3] Na identifikáciu organických halogenidov možno použiť Beilsteinov test.[3]

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšou soľou s halogenidom je NaCl (chlorid sodný). Je to biela tuhá látka, rozpustná vo vode. V prírode sa vyskytuje ako minerál kamenná soľ (halit). Je hlavnou zložkou jedlej soli. Kuchynská soľ je zdrojom prvku dôležitého pre zdravie a funkciu celého organizmu - jódu. Do solí sa jód pridáva v malom množstve. Morská soľ sa získava kryštalizáciou morskej vody. Jej hlavnou zložkou je NaCl a používa sa tak isto na dochucovanie jedál.

Kovové halogény sa používajú v halogenidových výbojkách, napríklad v pouličnom osvetlení. Vyžadujú menej energie oproti napríklad ortuťovým výbojkám a lepšie zobrazujú farby v porovnaní s oranžovou sodíkovou výbojkou.[5][6]

Halogenidy striebra, konkrétne bromid a jodid strieborný,[7] sa používajú vo fotografických filmoch a papieroch. Keď sa film vyvolá, strieborné halogenidy sa po vystavení svetlu redukujú na kovové striebro, čím vznikne obrázok.[8]

Halogenidy sa používajú i v spájkovacích pastách, ktoré obsahujú konkrétne chlorid zinočnatý.[9]

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi príklady halogenidov patria:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Názvoslovie anorganických zlúčenín - O škole [online]. oskole.detiamy.sk, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online.
 2. Neutralization [online]. Chemistry LibreTexts, 2013-10-02, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. a b c Analytická chemie I. [online]. [Cit. 2022-07-19]. Dostupné online.
 4. Testing for Halide Ions [online]. Chemistry LibreTexts, 2013-10-03, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online. (po anglicky)
 5. What are Metal Halide Light Bulbs? from Commercial Lighting Experts. [online]. www.superiorlighting.com, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online.
 6. Metal Halide Lights: What are they and how do they work? | Shine Retrofits Lighting Blog [online]. www.shineretrofits.com, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online.
 7. Záznamové médiá vo fotografii I - Od asfaltu po polovodič [online]. ePhoto.sk, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online.
 8. halogenidy striebra. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, © 1999.
 9. Zinc Chloride Flux Safety [online]. www.johnsonmfg.com, [cit. 2022-07-19]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Halide na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Halogenid