Eximbanka SR

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′36″S 17°06′49″V / 48,143389°S 17,113507°V / 48.143389; 17.113507

Eximbanka SR
Odvetviebanka
Založená22. júla 1997
SídloGrösslingová 1, 811 09 Bratislava, Slovensko
PôvodSlovensko
Vedeniegenerálny riaditeľ
Územný rozsahSlovensko
Vlastník100% Slovenská republika
Slogan spoločnostiPomôžeme Vám s exportom tam, kam iní nejdú
Webová stránkawww.eximbanka.sk
Sídlo na rohu Štúrovej a Grosslingovej v Bratislave

EXIMBANKA SR je banka, ktorá bola 22. júla 1997 zriadená zákonom č. 80/1997 Z.z. „o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky[1] ako štátna exportno-úverová inštitúcia. Predstavuje jediný priamy finančný nástroj štátu na podporu exportu. Na finančnom trhu vystupuje ako špecializovaná inštitúcia, ktorá poskytuje bankové aj poisťovacie služby. Primárnym cieľom EXIMBANKY SR je umožniť vstup slovenským exportérom do projektov a teritórií, ktoré komerčný finančný sektor považuje za príliš rizikové. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím, zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch a podporovať vývoz výrobkov s vysokou mierou pridanej hodnoty. Účelom je štátna podpora, ktorá nenarúša trhové podmienky a nedeformuje trh.

Orgánmi EXIMBANKY SR sú rada, dozorná rada a generálny riaditeľ. Rada je štatutárnym orgánom EXIMBANKY SR. Má päť členov, ktorými sú generálny riaditeľ, traja námestníci a ďalší člen, ktorý nie je zamestnancom EXIMBANKY SR. Generálnou riaditeľkou a predsedníčkou Rady banky je Monika Kohútová.[2]

Činnosť EXIMBANKY SR[upraviť | upraviť zdroj]

EXIMBANKA SR na strane exportu ponúka predovšetkým úverové poistenie, financovanie a záruky. Na strane importu je to financovanie dovozu technológií. Produkty sú určené slovenským podnikateľským subjektom, primárne výrobcom tovarov a poskytovateľom služieb určených na vývoz. Vo vzťahu ku komerčnému finančnému trhu banka plní komplementárnu funkciu. Umožňuje realizovať vývozy do teritórií s vyššou mierou rizika krajiny, a to aj pri veľkých projektoch s dlhým odkladom splatnosti. Podporuje investovanie v zahraničí, predovšetkým pri zakladaní spoločných podnikov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Profil EXIMBANKY SR [online]. Bratislava: EXIMBANKA SR, [cit. 2011-03-08]. Dostupné online.
  2. Orgány EXIMBANKY SR [online]. Bratislava: EXIMBANKA SR, [cit. 2011-03-08]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]