FEMEN

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žena hore bez z hnutia FEMEN

Ženské hnutie FEMEN (ukr. Жiночий рух FEMEN) je ukrajinská feministická organizácia, založená v Kyjeve v roku 2008. Hnutie je známe tým, že na jeho verejných podujatiach spravidla účinkuje aj niekoľko polonahých alebo úplne nahých žien, za účelom upútanie pozornosti médií.

Je to sociálne hnutie žien, ktoré reaguje na problémy a vyskytujúce sa v ukrajinskej spoločnosti: sexuálna turistika, prostitúcia, porušovanie občianskych práv, ekonomické problémy či zvýšenie cien, ďalšie iné. Predstaviteľky hnutia sa politicky aktivizujú najmä voči Rusku. Príkladom bola snaha ovplyvňovať prvé kolo českých prezidentských volieb 2018, keď sa predstaviteľka hnutia Anželina Diašová polonahá pokúsila zabrániť prístupu k volebnej urne vtedy aktuálnemu českému prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Hnutím sa inšpirovali ženské organizácie tiež v iných krajinách. Napríklad od roku 2012 je združenie FEMEN registrované v Nemecku. Nemecká organizácia najčastejšie protestuje proti rozmáhajúcemu sa neonacizmu, islamskému fundamentalizmu a katolíckej cirkvi. Podobné zameranie má aj FEMEN vo Francúzsku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému FEMEN

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]