Preskočiť na obsah

FK Spišská Nová Ves

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
FK Spišská Nová Ves
Celý názovFutbalový klub
Spišská Nová Ves
PrezývkaSpišiaci
Založený28. máj 1914 ako ISE
ŠtadiónFutbalový štadión (v minulosti známy aj ako Lokomotíva)
Kapacita4 000 divákov (hlavná tribúna 759 krytých miest na sedenie)
PredsedaSlovensko Ing.. Karol Kacvinský
TrénerSlovensko Mgr.Branislav Ondáš
Domáce farby
Hosťovské farby
Pohľad na vežu kostola zo štadióna

FK Spišská Nová Ves je slovenský druholigový futbalový klub, ktorý pôsobí v meste Spišská Nová Ves. Je známy kvalitnou výchovou mladých hráčov pre kluby vyšších súťaží.

V sezóne 2017/2018 klub pôsobil v celoslovenskej II. lige SFZ. Patrí medzi dvanásť zakladajúcich členov Asociácie klubov II. futbalovej ligy v roku 2017.

Dejiny futbalu na Spiši[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá známa ústna zmienka o futbale na území mesta Spišská Nová Ves pochádza niekedy z roku 1908. V tej dobe sa vyznávačmi futbalu stávajú aj sedemnásti študenti zo Spiša, prezývaný "Šémi", keďže pätnásti z nich boli židovského pôvodu. Vtedajší hráč Ervin Löffler kúpil v Budapešti, kde študoval za dve zlatky a štyridsať grajciarov loptu značky Rambler a priniesol ju do Spišskej Novej Vsi. (zdroj: Miškovský)

Od roku 1910 začína svoju športovú a aj futbalovú aktivitu vyvíjať v meste a okolí maďarský spolok ISE. Prvá oficiálna a zachovaná písomná zmienka o organizovanom futbalovom stretnutí na území Spišskej Novej Vsi však pochádza z 28. mája 1914. ISE - IGLÓI SPORT EGYESÜLET (v preklade z maďarčiny Spišský atletický klub) nastúpil proti Lőcsei Football Sereg. Tento dátum preto považujeme za vznik prvého organizovaného futbalového klubu a futbalu v meste. Žiadne skoršie dôveryhodné dokumenty nie sú k dispozícii. (zdroj: Petrík a archív)

Prvé futbalové ihrisko bolo pod "Blaumontom" na vojenskom cvičisku a prvým predsedom klubu bol Dr. Béla Forberger. Neskôr klub pôsobil aj pod názvami ŠK Tatran (prvý slovenský klub v meste, zakladateľ a predseda Ing. Václav Hollý), AC (ACN vznikol 10. januára 1922 zlúčením maďarského ISE a pôvodného slovenského ŠK Tatran a ide o najúspešnejšie obdobie futbalového klubu (zanikol 14. júla 1949, klubové farby: modrá a biela), Sokol, Lokomotíva, Lokomotíva-Bane, AC LB, MFK Lokomotíva VTJ, FK VTJ, FK NOVES až po súčasný FK Spišská Nová Ves.

Názvy klubu od jeho vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1914 - ISE Igló (Iglói Sport Egyesület, oficiálne prvé futbalové stretnutie v meste 28. máj 1914)
 • 1919 - ŠK Tatran Spišská Nová Ves (Športový klub Tatran, prvý čisto slovenský klub v meste, zaregistrovaný až 16. október 1920)
 • 1922 - AC (Atletický club Spišská Nová Ves, skrátene ACN - Atletický club Novoveský, vznik 10. január 1922, najslávnejší klub histórie)
 • 1948 - Sokol Spišská Nová Ves
 • 1950 - TJ Sokol Lokomotíva Spišská Nová Ves (Telovýchovná jednota Sokol Lokomotíva)
 • 1953 - TJ Lokomotíva Spišská Nová Ves
 • 1965 - TJ Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (vznik TJ LB 14. júl 1965)
 • 1990 - TJ AC Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (Telovýchovná jednota Atletický klub Lokomotíva-Bane, vznikla 16. júl 1990)
 • 1993 - FK AC Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (Futbalový klub AC LB, vznikol v novembri 1993 odlúčením od TJ)
 • 1994 - MFK Lokomotíva VTJ Spišská Nová Ves (Mestský futbalový klub Lokomotíva Vojenská telovýchovná jednota, vznik 17. január 1994)
 • 1998 - FK VTJ Spišská Nová Ves (Futbalový klub Vojenská telovýchovná jednota, vznikol 28. január 1998)
 • 2002 - FK Spišská Nová Ves (Futbalový klub Spišská Nová Ves, skrátene FK SNV, vznikol 27. september 2002)
 • 2017 - FK NOVES Spišská Nová Ves (Futbalový klub NOVES Spišská Nová Ves, skrátene FK NOVES, vznikol 24. máj 2017)
 • 2021 - FK Spišská Nová Ves (Futbalový klub Spišská Nová Ves, skrátene FK SNV)

Klub funguje v súčasnosti ako občianske združenie s výraznou podporou mesta Spišská Nová Ves. Klubovými farbami je modrá, biela a belasá.

Mužstvo, ktoré postúpilo do obnovenej celoslovenskej II.ligy SFZ pre súťažný ročník 2017/2018
Jedno z najlepších mužstiev v histórii, druhá polovica sedemdesiatych rokov
Mužstvo po postupe do druhej najvyššej súťaže po dlhých 15. rokoch v lete 2015

FK hráva svoje majstrovské stretnutia na mestskom štadióne známom aj pod bývalým názvom Lokomotíva (vtedy 10 000 miest). Jeho momentálna kapacita je 4 000 divákov, z toho je od rekonštrukcie v roku 2016 – 759 krytých sedadiel na sedenie. Štadión v správe mestskej príspevkovej organizácie STEZ sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Hornád a v jeho areáli je aj ihrisko s umelou trávnatou plochou. Súčasná tribúna bola dokončená v roku 1968. Prvé futbalové ihrisko v meste sa nachádzalo pod Blaumontom (ISE). ŠK Tatran z iniciatívy Ing. Václava Hollého, veľkého nadšenca športu a neskoršieho primátora mesta (1922-1923) vybudoval svoje vtedajšie ihrisko taktiež pri Hornáde, neďaleko súčasného štadióna FK. Bolo orientované opačne ako je v súčasnosti, smerom do mesta. K pootočeniu hracej plochy o stoosemdesiat stupňov do súčasnej polohy došlo v roku 1937. (zdroj: Magdoško)

Štadión FK v súčasnosti

Nezabudnuteľnými hráčmi, odchovancami alebo ešte dodnes aktívnymi futbalistami klubu boli a sú Andrej Frank, Štefan "Piké" Fabián, Štefan Miškovský, Jozef Vysopal, Alexander Brányik, Štefan Rusnák, Eduard Kessel, Milan Pribylinec, Ján Urban, Štefan Jerga, Alexander Nagy, Slavomír Leštianský, Karol Kotváč, Milan Penksa, bratia Peter a Ondrej Kurucovci, Oliver Čík, Ján Kozák (v súčasnosti úspešný reprezentačný tréner Slovenska a pravdepodobne najväčšia osobnosť v histórii klubu), František Kunzo (olympijský víťaz vo futbale z Moskvy 1980), Tibor Mičinec, Libor Fašiang, Marián Tomčák, Karol Korpáš, Stanislav Sokolský, Peter Danko, Jozef Fabián, Miroslav Užík, Štefan Švaňa, Milan Bartko, Pavol Vytykač, Pavol Jurčo st., Jaroslav Zajac, Ľubomír Bajtoš, Radoslav Király, Miroslav Dunčko, Peter Serbin, Vladimír Michalko, Milan Šoltés, Vladimír Hudáček, Patrik Brezovaj, Vladislav Zvara, Marek Petruš, Daniel Tokoly, Pavol Penksa, Pavol Jurčo ml. či Marek Janečka.

Ku nezabudnuteľným postavám klubu, na ktoré sa nikdy nezabudne patria bývalý funkcionári Ing. Václav Hollý a Ján Dobšinský, dlhoročný lekár MUDr. Richard Progner, vedúci mužstva Rudolf Čepček, alebo masér Peter Petrík.

Legendy futbalového Spiša Ján Urban, Ján Kozák, Eduard Kessel na jubilejnom 20. ročníku Memoriálu Andreja Franka v spišskonovoveskej športovej hale v decembri 2013

Momentálne robia klubu dobrú reklamu klubu aktívne pôsobiaci futbalisti Boris Prokopič (Altach, predtým aj Rapid Viedeň), Miloš Lačný (Ružomberok), Jaroslav Mihálik (KS Cracovia Krakow) či Dávid Filinský (FC Turín). Odchovanec Jakub Vojtuš prestúpil v roku 2010 zo Žiliny za 550 000 € do talianskeho veľkoklubu Inter Miláno. Základy úspešnej práce s mládežou v klube položil Eduard Kessel (v minulosti hráč Sparty Praha), v ktorého šľapajach neskôr úspešne pokračoval Mgr. Bartolomej Ogurčák. V nedávnej minulosti viedli mužstvo dospelých uznávaní tréneri ako Ladislav Pavlovič, Ondrej Ištók, Anton Švajlen, Vladimír Švec, Alexander Nagy, Emil Bezdeda či Vladimír Gombár. Pamätným okamihom klubu je vyradenie vtedajšieho úradujúceho majstra Slovenska a víťaza pohára MFK Ružomberok (1:0) v druhom kole Slovenského pohára v roku 2006 gólom Matúša Samoľa. V lete roku 2015 sa klub pod vedením trénera Mgr. Branislava Ondáša vracia po dlhých pätnástich rokoch do druhej najvyššej súťaže DOXXBet ligy, v ktorej sa mu podarilo zachovať účasť aj pre ročník 2016/2017. Naposledy sa podarilo zachovať účasť klubu v druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaži aj pre ďalší ročník ešte v sezóne 1980/1981, teda pred dlhými 35 rokmi.

Klub sa každoročne podieľa na organizovaní jedného z najstarších halových žiackych turnajov na Slovensku medzinárodného Memoriálu Andreja Franka (v roku 2016 už 23. ročník) a taktiež počas konania Spišských trhov aj Memoriálu Alexandra Nagya vo futbale bývalých hráčov (v roku 2016 už 6. ročník). V pamätí fanúšikov sú ešte stretnutia mládežníckych výberov Manchestru United odohrané na štadióne v Spišskej Novej Vsi v rokoch 2011 a 2012, ako aj vystúpenie Spartaka Trnava pred 4000 divákmi (prehra 0:5) v Slovenskom pohári v roku 2010. Prvého mája 2015 sa v meste odohralo aj pamätné finále Slovenského pohára žien, v ktorom Union Nové Zámky zvíťazil nad bratislavským Slovanom tesne 3:2.

V sezóne 2012/13 obsadili starší žiaci U15 pod vedením vtedajšieho trénera Mgr. Branislava Ondáša na majstrovstvách Slovenska v Ružomberku vo svojej vekovej kategórii celkové 3. miesto. V roku 2010 začali v klube opäť úspešne účinkovať (v minulosti ako Agrostav Sp.N.Ves) pod vedením trénera Petra Jurjaka aj družstva žien (II. liga) a žiačok (I. liga). Žiačky FK sa stali Halovými majsterkami Slovenska pre rok 2014 a hráčka Mária Mikolajová bola v tom čase kapitánkou slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Mikolajová (momentálne Partizán Bardejov) bola v Jedenástke roka žien SFZ pre rok 2014 jedinou hráčkou pôsobiacou na Slovensku. Pri výchove mládeže klub úspešne spolupracuje zo Základnou školou na Nejedlého ulici, Strednou priemyselnou školou drevárskou a Gymnáziom v Spišskej Novej Vsi, kde majú mládežníci FK vytvorené podmienky pre svoje napredovanie a zároveň štúdium.

V súčasnosti pod hlavičkou klubu funguje 15 družstiev v organizovaných súťažiach a aktívne mužstvo bývalých hráčov. V rebríčku slovenských klubov bol FK v lete 2015 až na 45. mieste. Najvyššie klub bol v roku 2011 na 26. mieste medzi slovenskými klubmi. Po nešťastnom vypadnutí z tretej ligy v roku 2013 sa klub zameral výlučne na svojich odchovancov a takto výnimočne zložený kolektív dospelých sa stal v sezóne 2013/2014 celkovým víťazom IV. ligy Východ VsFZ. O rok na to sa mužstvu zloženému výlučne z vlastných odchovancov podaril aj postup do dlhodobo vysnívanej druhej najvyššej súťaže. V II. dorasteneckej lige - Východ opätovne zvíťazili v sezóne 2014/2015 aj starší dorastenci, avšak bez možnosti postupu do najvyššej súťaže. V sezóne 2015/2016 sa mužstvu dospelých podarilo po dlhých 35 rokoch (naposledy na konci sezóny 1980/1981) zachrániť príslušnosť aj pre nový ročník druhej najvyššej slovenskej súťaže. Po príchode posíl z Nigérie a vydarenom závere jesene 2016 mužstvo zimuje vo svojej skupine druhej ligy na piatom mieste. Vo februári 2017 je kolektív A-mužstva FK Spišská Nová Ves prvýkrát v histórii ankety vyhlásený za najúspešnejší športový kolektív v meste Spišská Nová Ves. Po víťazstve doma v pomere 3:1 nad MFK Tatran Liptovský Mikuláš v úvodnom stretnutí jarnej časti v marci 2017 sa družstvo prebojovalo do nadstavbovej časti o postup do Fortunaligy a zaistilo si automaticky aj postup do obnovenej šestnásťčlennej II. ligy SFZ v ročníku 2017/2018. Po skvelých jesenných výkonoch zimuje v súťaži na výbornom 6.mieste, pričom malo najväčšiu domácu návštevnosť v tejto súťaži. Po vysporiadaní a vyriešení dlhoročných problémov okolo vlastníctva pozemkov hlavnej hracej plochy sa v roku 2017 navyše podarilo zabezpečiť pre mesto dotáciu SFZ v sume 750 000 € na potrebnú rekonštrukciu a obnovu futbalového stánku v Spišskej Novej Vsi.

Vedenie futbalového klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2020 pôsobí v klube nová správna rada v zložení : Mgr. Tomáš Cehlár, Ing. Karol Kacvinský, Mgr. Tomáš Hrušovský a Mgr. Dávid Farkašovský. Klub si stanovil niekoľko cieľov.

 • TRANSPARENTNÉ ČLENSKÉ PRE KLUB

Po stretnutí s rodičmi a vysvetlení neštandardného výberu nastala zmena, kde už augustové 2020 členské je posielané na klubový účet.

 • STABILIZOVANIE DORASTENECKÝCH KATEGÓRIÍ

Podarilo sa nám v lete doplniť cez 20 hráčov na ročné hosťovanie. Veľká vďaka, patrí okolitým klubom za spoluprácu a ústretovosť. ĎAKUJEME

 • SOCIÁLNE SIETE A WEB

Príprava design manuálu pre online komunikáciu. Presný postup zverejňovania príspevkov a tiež komunikácia s fanúšikmi. Vytvorenie úplne novej web stránky FK SPIŠSKÁ NOVÁ VES. PONUKA PRE SPONZOROV

Pripravili sme detailnú ponuku, kde sme definovali 4 kategórie. Generálny partner, Hlavný partner, Partner a Bartrový partner.

 • BUFET

Už na prvý domáci zápas sezóny 2020/2021 sme v spolupráci s partnermi Šariš a Bavendo zabezpečili mobilný stánok

Alexander Nagy, bývalý hráč a tréner klubu, reprezentant bývalého Československa. Na jeho počesť sa na Spiši pravidelne počas Spišských trhov koná medzinárodný Memoriál A. Nagya za účasti bývalých hráčov.


Známi hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne zloženie "A"-mužstva[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne k dátumu: 5.3.2021

# Pozícia Hráč
31 Slovensko B Tomáš Gáborčík
8 Slovensko O Tomáš Barányi-zástupca kapitána
5 Slovensko Z Tomáš Šoltés-kapitán mužstva
10 Slovensko U Šimon Ištvánik
16 Slovensko Ú Michal Gibala
13 Slovensko O Juraj Kamenický
12 Slovensko Z Robert Hagara
4 Slovensko O Patrik Korba
7 Slovensko Z Adrián Majko
3 Slovensko O Denis Richnavský
# Pozícia Hráč
2 Slovensko O Tomáš Ontko
9 Slovensko U Jozef Kavulič
6 Slovensko Z Ľuboš Ontko
11 Slovensko Z Tomáš Tkáč
19 Slovensko Z Matej Dubiňák
9 Slovensko Z Matúš Šomšák
90 Slovensko O Kamil Zekucia
18 Slovensko Z Lukáš Šomšák
1 Slovensko B Marek Hamrák

Legenda: B – Brankár, O – Obranca, Z – Záložník, Ú – Útočník, BČ – bez čísla

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]