Fabius Planciades Fulgentius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fabius Planciades Fulgentius (prelom 5./6. storočia) bol rímsky gramatik z Afriky. Jeho dielo stojí na pomedzí antickej a stredovekej literatúry svojim chápaním klasického antického odkazu, dejín aj literatúry, ktoré bude príznačné pre nasledujúce storočia.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

  • Mythologiarum libri III (Tri knihy mýtov) – venované akémusi Catovi, kňazovi z Kartága. Obsahujú 75 v krátkosti prerozprávaných mýtov a následne ich mystický, alegorický výklad v duchu stoicizmu a novoplatonizmu. Používa pri tom „vedeckú“ metódu, ktorá sa dnes môže javiť iba ak nanajvýš absurdná. Ako kresťan sa pokúša Fulgentius tu a tam citovať pri svojej exegéze i Bibliu, aby tak dodal svojim záverom kresťanské zafarbenie. Jeho zámerom je snáď dokázať, že i pohanské mýty môžu byť pre kresťanov prijateľné.
  • Expositio Vergilianae continentiae (Výklad vergíliovskej skromnosti) – opäť venované Catovi. Toto dielko možno chápať ako akýsi dodatok k predošlej práci. Ide o ďalší pokus o alegorický, mystický výklad, v tomto prípade Vergíliovej Eneidy, ktorá má byť podobenstvom o ľudskom živote.
  • Expositio sermonum antiquorum (Výklad starobylých slov) – pokúša sa vyložiť význam 76 zastaraných výrazov pomocou citácii. Niektoré z nich zjavne nikdy neexistovali.
  • Liber absque litteris de aetatibus mundi et hominis (Kniha o epochách sveta a ľudstva) – výraz absque litteris poukazuje na zvláštny spôsob skladby, ktorým je dielo vytvorené, tzv. leipogrammatum, kedy v každej kapitole je úplne vynechané niektoré písmeno (v prvej kapitole sa vôbec nevyskytuje a, v druhej b atď.). Dochovalo sa iba prvých 14 kníh tohto dejepisného diela zaoberajúceho sa dejinami od pádu človeka do 4. storočia.

Fulgentius sám sa navyše zmieňuje o svojich raných básnických pokusoch podľa vzoru Anakreóna a o spise Physiologus týkajúcom sa medicíny a mystického výkladu čísloviek 7 a 9.

Podobne ako iný rodák z Afriky, Martianus Capella, i Fulgentius je jedným z predstaviteľov tzv. afrického štýlu neskorej antiky, bombastického, afektovaného, nahusteného a mätúceho. Používa dlhé, zložité vety, ktorých význam je ťažké pochopiť, jeho latinčina obsahuje mnohé chyby a jeho myšlienky pôsobia zmäteným dojmom.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fabius Planciades Fulgentius na anglickej Wikipédii.