Factory outlet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Parndorf Designer Outlet

Factory outlet (iné názvy: factory outlet store, outlet store, outlet) je anglický výraz pre podnikovú predajňu výrobcu, teda predajňu vlastnenú a prevádzkovanú samotným výrobcom, ale presnejšie spravidla takú podnikovú predajňu, v ktorej výrobca predáva nadbytočný (nepredaný) tovar (napr. z minulej sezóny), chybný tovar alebo tovar, ktorý sa prestal vyrábať, za - často výrazne - zníženú cenu.

Outlet centrá[upraviť | upraviť zdroj]

Predajne typu factory outlet sa zvyknú spájať do nákupných centier, ktoré sa nazývajú (factory) outlet mall alebo (factory) outlet center (alebo skrátene nesprávne outlet), v ktorých desiatky factory outletov poskytujú zákazníkom tovar s výraznými zľavami, neraz vyše 50 %. Obmenou sú nákupné centrá typu value-retail center, ktoré kombinujú predajne typu factory outlet s (diskontnými) predajňami maloobchodníkov a prípadne aj predajňami na výpredaj tovaru obchodných domov. Outlet mall alebo value-retail center zahŕňajúce prevažne značkové predajne (takéto existujú od 90. rokov) sa najmä v Európe zvykne nazývať aj designer outlet (a skrátene nesprávne outlet). Tieto obchody zvyknú predávať najmä nepredaný tovar z minulej sezóny. Ako "designer outlet" napríklad samé seba označuje centrum v Parndorfe pri Bratislave alebo ONE Fashion Outlet - prvé slovenské outlet centrum vo Voderadoch pri diaľnici D1.

V outlet centrách možno nájsť značkový až luxusný tovar a na druhej strane aj neznačkové výrobky. Tieto centrá ponúkajú obchody s bižutériou, šperky, kabelky, doplnky, parfumy, hodinky, oblečenie, športové potreby a podobne.

Koncept outlet centier vznikol v 70. rokoch v USA (v roku 1980 ich tam bolo menej ako 60). V Európe bol prvýkrát použitý vo Veľkej Británii, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Tieto obchodné centrá sa stavajú na miestach, kde sa kumuluje veľké množstvo ľudí, napríklad dopravné uzly, strategické miesta a pod. ale spravidla ďalej od mestských oblastí (na rozdiel od obchodných domov a klasických nákupných centier, ktoré sú v mestských oblastiach a predávajú tovar nezlacnený, z aktuálnej sezóny a podobne).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kotler, Armstrong: Principles of marketing, 6. vydanie (1994) a 9. vydanie (2001)