Felix Wankel
Prof.hc.Dr.Ing.e.h. Felix Heinrich Wankel (* 13. august 1902, Lahr – † 9. október 1988, Heidelberg) bol nemecký vynálezca Wankelovho motora.
Felix Wankel bol konštruktér bez vyššieho vzdelania, zaoberajúci sa problémom utesnenia strojných častí, ktoré sa pohybujú v prostredí s vysokým tlakom a teplotou. Napriek nedostatku vzdelania sa v tomto odbore stal prvotriednym špecialistom.
V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou vyrástla jeho súkromná dielňa v ozajstný závod, ktorý niesol názov Wankel Versuchswerkstatten (Wankelove výskumné dielne). V tomto závode sa v priebehu druhej svetovej vojny vykonával v spolupráci s leteckým ústavom vývoj rozvodových posúvačov leteckých motorov. Rotačný posúvač navrhnutý Wankelom umožňoval lepšie plnenie motora a zvýšenie jeho otáčok a výkonu. Ukončenie vojny a súčasný pokles záujmu o piestové spaľovacie motory v letectve bol príčinou prerušenia prác v tomto smere.
Wankel sa mnoho rokov zaoberal aj motormi s rotujúcimi piestami. Boli mu známe nedostatky teórie týchto motorov, hlavne však ťažkosti spojené s utesnením ich piesta v skrini motora. Dokladom týchto záujmov sú jeho patenty z rokov 1929 a 1934. Ku koncu druhej svetovej vojny bol Wankelov závod zničený.
O niekoľko rokov po vojne bol za podpory Združenia nemeckých priemyselníkov vybudovaný v Lindau nový moderný ústav. Jeho vedením bol poverený Felix Wankel, ktorému sa podarilo presvedčiť podnikateľov o správnosti svojich myšlienok. Tak mu bolo umožnené ďalej pracovať na motoroch s rotujúcim piestom. Podnikatelia, ktorí si boli vedomí Wankelových nedostatkov v teórii, zadali riešenie problémov rotačných motorov z odboru termodynamiky, kinematiky a dynamiky vedcom a vysoko kvalifikovaným špecialistom. Už v roku 1951 došlo ku kontaktom medzi vedúcim vývojového oddelenia firmy NSU Dr. Ing. Walterom Froedom a Wankelom, z ktorých sa vyvinula intenzívna spolupráca a prenesenie vývoja a výskumu k firme NSU. V podstate je Wankelov motor výsledok spolupráce výskumného oddelenia firmy NSU vedeného Dr. Ing. Walterom Froedom a technického výskumného ústavu Felixa Wankela a nie len práce jednotlivca.