Frontend a backend

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

V softvérovom inžinierstve odkazujú termíny front end a back end na oddelenie zodpovednosti medzi prezentačná vrstvou (front endom), a vrstvou operujúcou so samotnými dátami (back end) softvéru, fyzickej infraštruktúry alebo hardvéru. V klient-server modeli je klient zvyčajne považovaný za front end a server je zvyčajne považovaný za back end, a to aj keď niektoré úkony súvisiace s prezentovaním dát sú vykonávané už na serveri.

Úvod[upraviť | upraviť zdroj]

Z hľadiska softvérovej architektúry sa softvér môže skladať z mnohých vrstiev, ktoré sa nachádzajú medzi hardvérom a koncovým užívateľom. O každej takejto vrstve možno povedať, že má front end a back end. Front endom tu rozumieme abstrakcii, ktorá poskytuje prívetivé používateľské rozhranie, zatiaľ čo back endom rozumieme samotnú výpočtovú logiku, ktorá sa pod týmto rozhraním skrýva.

V telekomunikáciách front endom rozumieme zariadenie alebo službu, zatiaľ čo back endom rozumieme infraštruktúru, vďaka ktorej je vôbec možné dotknutú službu poskytovať.

Všeobecným pravidlom je, že front end (alebo „klient“) je tá časť systému, ktorú priamo ovláda užívateľ. Back end je potom tá časť systému, ktorá je väčšinou od užívateľa fyzicky ďalej a ktorá užívateľovi poskytuje službu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Front end a back end na českej Wikipédii. Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Front and back ends na anglickej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]