Galerie Vivienne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Galerie Vivienne

Galerie Vivienne je pasáž v Paríži v 2. obvode. Vstup do pasáže je cez domy č. 4 na Rue des Petits-Champs, č. 5 – 7 na Rue de la Banque a č. 6 na Rue Vivienne.

Od roku je 1974 chránená ako historická pamiatka.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pasáž dal postaviť v roku 1823 predseda notárskej komory Marchoux podľa plánov architekta Françoise Jeana Delannoy. Ten ju vyzdobil novoklasicistickými oknami, mozaikami, obrazmi a sochami. Za veľkou galériou dlhou 42 m bola vybudovaná presklená rotunda. Pre verejnosť bola pasáž otvorená v roku 1826 pod názvom Galerie Marchoux, ale rýchlo získala meno Vivienne podľa susednej ulice. Pasáž bola až do doby druhého cisárstva významným obchodným miestom medzi Palais Royal, Burzou a Veľkými bulvármi. Potom ale galéria stratila svoje renomé v prospech obchodov okolo La Madeleine a na Avenue des Champs-Élysées a tiež prestavbou Paríža za prefekta Haussmanna.

Od 60. rokov 20. storočia sa pasáž postupne stala opäť veľmi aktívnou. Objavili sa tu obchody s módou a dekoráciami, konajú sa tu prehliadky haute couture. Obnovenie prestíže pre pasáž znamenal rok 1986, kedy sem presťahoval svoj obchod Jean-Paul Gaultier.[2] Dnes sa tu nachádza mnoho obchodov prêt-à-porter a s dekoratívnymi predmetmi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Galerie Vivienne, anciennement appelée galerie Marchoux [online]. Ministry of Culture, 2005-10-05. Dostupné online.
  2. BLACKMORE, Ruth. The Rough Guide to Paris. London : Rough Guides, 2012. ISBN 1405386959. S. 71.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Galerie Vivienne na českej Wikipédii a Galerie Vivienne na anglickej Wikipédii.