Garda Síochána

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Znak Garda Síochána

Garda Síochána (z írčiny: Strážcovia mieru) viac známa ako Gardaí (Strážcovia) je policajná jednotka v Írsku. Jednotka je vedená Garda Komisárom, ktorý je menovaný írskou vládou. Jej sídlo je vo Phoenix Parku v Dubline.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Občianska stráž bola vytvorená dočasnou vládou vo februári 1922 aby prevzala policajnú zodpovednosť za rodiaci sa Írsky slobodný štát. Nahradila Kráľovskú írsku políciu (RIC) a Írsku republikánsku políciu z rokov 1919 – 1922. V auguste 1922 jednotka sprevádzala Michaela Collinsa keď sa stretol so zástupcom britského monarchu v Írsku v Dublinskom hrade.

Počas Írskej občianskej vojny v rokoch 1922 – 1923 Írsky slobodný štát zriadil Oddelenie kriminálneho vyšetrovania čo bola ozbrojená protipovstalecká jednotka. Bola rozpustená v októbri 1923 a jej prvky sa preniesli do Dublinskej metropolitnej polície (DMP).

V Dubline mala však stále zodpovednosť za poriadok DMP až pokiaľ sa nezlúčila s Garda Síochána v roku 1925. Od tej doby to bola jediná polícia v štáte dnes známom ako Írsko. Iné policajné zložky s obmedzenými právomocami sú vojenská polícia Írskych obranných síl, Letisková polícia a policajné jednotky dublinského prístavu a prístavu v Dún Laoghaire.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Garda Síochána na anglickej Wikipédii.