Preskočiť na obsah

Michael Collins (írsky líder)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michael James Collins
írsky politik, jeden zo zakladateľov a čelných predstaviteľov IRA
Michael Collins
Michael Collins, podpis
1. predseda dočasnej vlády Írskeho slobodného štátu
V úrade
január 1922 – 22. august 1922
Predchodca novovzniknutá funkcia W. T. Cosgrave Nástupca
2. minister financií Írska
V úrade
2. apríl 1919 – 22. august 1922
Predchodca Eoin MacNeill W. T. Cosgrave Nástupca
1. minister pre vnútorné záležitosti Írska
V úrade
22. január 1919 – 1. apríl 1919
Predchodca novovzniknutá funkcia Arthur Griffith Nástupca
Teachta Dála
V úrade
máj 1921 – august 1922
Biografické údaje
Narodenie16. október 1890
Clonakilty, Írsko
Úmrtie22. august 1922 (31 rokov)
Béal na mBláth, Írsko
Politická stranaSinn Féin
Alma materKráľovská univerzita v Londýne
NárodnosťÍr
Vierovyznanierímskokatolík
Odkazy
Spolupracuj na CommonsMichael Collins
(multimediálne súbory)

Michael James Collins (ír. Mícheál Seán Ó Coileáin; * 16. október 1890, Clonakilty, Írsko - † 22. august 1922, Béal na mBláth, Írsko) bol írsky politik, revolucionár a jeden zo zakladateľov a čelných predstaviteľov Írskej republikánskej armády. Bol členom írskej delegácie pri dojednaní britsko-írskej zmluvy a Írskeho slobodného štátu v Londýne. Ďalej bol predsedom dočasnej vlády Írskeho slobodného štátu a vrchný veliteľ Írskej národnej armády. Zavraždili ho 22. augusta 1922 v okolí Corku, pri dedine Béal na mBláth počas Írskej občianskej vojny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V 19 rokoch vstúpil Michael Collins do Írskeho republikánskeho bratstva. Po prvýkrát na seba upozornil v roku 1916, keď sa zúčastnil Veľkonočného povstania, za čo bol nejakú dobu väznený v internačnom tábore vo Frongoch vo Walese.

Po prepustení vstúpil Michael Collins do strany Sinn Féin a v decembri 1918 bol zvolený do britskej Dolnej snemovne. Spolu s ostatnými poslancami za Sinn Féin však odmietol zasadnúť vo Westminsteri a namiesto toho sa stal členom Dáil Éireann ktorý zasadol v Dubline. Od roku 1919 zastával post ministra zahraničných vecí v írskej ilegálnej vláde. V rokoch 1919 až 1921 sa aktívne podieľal na írskej vojne za nezávislosť pričom pomohol založiť Írsku republikánsku armádu a takisto stál pri zrode jej teroristických praktík, namierených proti britskej armáde a Kráľovskej írskej polícií.

V roku 1921 bol jedným z aktérov dohody so Spojeným kráľovstvom, ktorá predpokladala vznik Írskeho slobodného štátu, ktorý však nemal zahŕňať šesť severných, prevažne protestantských grófstiev v Ulsteri. Írska vláda mala navyše prisahať vernosť britskej korune, čím muselo byť upustené od zámeru vytvoriť Írsku republiku. Tieto podmienky sa samozrejme sa časti írskych politikov zdali byť neprijateľné. Dohoda ale bola schválená parlamentom aj ľudovým hlasovaním čo malo za následok občiansku vojnu v rokoch 1922 až 1923.

V nej proti sebe stáli pro-dohodové jednotky írskej vlády a republikáni, ktorí odmietali britsko-írsku dohodu. Ich predstaviteľom bol jeden z vodcov Veľkonočného povstania Éamon de Valera ktorého v roku 1916 uchránil pred popravou americký pas. K republikánom sa tiež pridala väčšina členov IRA. avšak Michael Collins sa postavil na stranu vlády a bol ustanovený vrchným veliteľom armády slobodného štátu. Pri potlačovaní odporu na vidieku bol Collins 22. augusta 1922 zabitý počas prestrelky pri dedine Béal na mBláth v grófstve Cork, neďaleko svojho rodiska. Aj napriek tomu však národná armáda vyhrala vojnu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michael Collins (politik) na českej Wikipédii.