Preskočiť na obsah

Ulster

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ulster
(ír. Uladh)
Provincia Ulster
Vlajka
Štáty Írsko Írsko,  Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Tradičné grófstva Antrim (UK)
Armagh (UK)
Cavan (IRE)
Donegal (IRE)
Down (UK)
Fermanagh (UK)
Londonderry (UK)
Monaghan (IRE)
Tyrone (UK)
Hlavné mesto Belfast
Rozloha 21 882 km² (2 188 200 ha)
Obyvateľstvo 2 106 296 (2009)
Hustota 96,26 obyv./km²
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ulster (ír. Uladh) je historická provincia (jedna zo štyroch írskych provincií) na severovýchode Írska. Väčšia časť Ulsteru (šesť historických grófstiev) je ako Severné Írsko súčasťou Spojeného kráľovstva, menšia časť patrí k nezávislému Írsku. Toto rozdelenie Ulsteru pochádza z roku 1920 a od roku 1922 je Ulster rozdelený medzinárodnou hranicou. Napriek tomu väčšina ľudí vraví britskému Severnému Írsku Ulster.

Grófstva[upraviť | upraviť zdroj]

Z deviatich historických ulsterských grófstiev ich k Severnému Írsku patrí šesť, Antrim (Aontroim), Armagh (Ard Mhacha), Down (An Dún), Fermanagh (Fear Manáchy), Londonderry (Doire) a Tyrone (Tir Eoghain). Írski nacionalisti na oboch stranách hranice o nich často hovoria ako o Šiestich grófstvach (Na Sé Condaetha), zatiaľ čo probritskí unionisti dávajú prednosť výrazom Ulster alebo Provincia (the Province). Zostávajúce tri grófstva, Cavan (An Cabhán), Donegal (Dún na nGall / Tir Chonaill) a Monaghan (Muineachán) sú súčasťou Írska.

Najhustejšie osídlenie je na východe v okolí Belfastu, polovica obyvateľov provincie žije v grófstvach Antrim a Down. Najväčším mestom v Ulsteri je jeho historické centrum Belfast (Beal Feirste).

Jazyk[upraviť | upraviť zdroj]

Takmer výhradným jazykom bežnej komunikácie v Ulsteri je angličtina, len v odľahlých častiach grófstve Donegal sa stále hovorí po írsky (gaeltacht).

Prírodne pomery[upraviť | upraviť zdroj]

K prírodným pozoruhodnostiam patrí Lough Neagh, najväčšie jazero Írska a celých Britských ostrovov, morské útesy Slieve League, druhé najvyššie v Európe alebo stĺpovité čadičové útvary Giant’s Causeway, ktoré sú zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Školstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Severné Írsko (Ulster) má dve univerzity. Staršia, založená pod menom Queen's College v roku 1845, sa stala univerzitou v 1908. To znamená, že QUB (Queen 's University Belfast) je druhou najstaršou univerzitou Írskeho ostrova (po Trinity College v Dubline, ktorá bola založená roku 1592). Ulster má tiež jednu z najmladších univerzít University of Ulster, teda Ulsterskou univerzitu. Jej založenie a umiestnenie v blízkosti protestantského mesta Coleraine údajne prispelo k občianskym nepokojom od roku 1968. Katolícka menšina ju chcela umiestniť v druhom najväčšom meste provincie – Derry, kde už existovala Magee College, ktorá sa stala len malou časťou tejto novej univerzity.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ulster

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulster na českej Wikipédii.