Preskočiť na obsah

Ulsterský lojalizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zhora: vlajka Spojeného kráľovstva, Ulsterský prápor, vlajka Oranžského rádu
Lojalistická vlajka nesúca Ulsterskú červenú ruku a lojalistický slogan "Za Boha a Ulster"

Ulsterský lojalizmus je politická ideológia rozšírená hlavne medzi robotníckou triedou ulsterských protestantov v Severnom Írsku. Mnoho ulsterských protestantov je potomkami kolonistov z Veľkej Británie. Rovnako ako ulsterskí unionisti aj lojalisti podporujú zachovanie Severného Írska ako súčasť Spojeného kráľovstva a sú proti jednotnému Írsku. Ulsterský lojalizmus je označený ako druh etnického nacionalizmu a ako variácia britského nacionalizmu. Je silno prepojený s ulsterskými lojalistickými polovojenskými skupinami.

Ulsterský lojalizmus sa objavil na konci 19. storočia v reakcii na írske hnutie za nezávislosť. Hoci väčšina Írov boli katolíci, v provincii Ulster tvorili väčšinu protestanti. Lojalisti začínali ako hnutie sebaurčenia medzi ulsterských protestantov ktorí nechceli, aby sa stali súčasťou autonómie Írska. zatiaľ čo niektorí írski katolíci boli tiež unionisti, lojalisti inklinovali na zdôraznenie ulsterského protestantského dedičstva. Toto hnutie viedlo k rozdeleniu Írska v roku 1921. väčšina Írska získala nezávislosť, zatiaľ čo asi dve tretiny Ulsteru zostali územím Spojeného kráľovstva ako samosprávne územie tzv. Severné Írsko.

Od rozdelenia, väčšina lojalistov podporila zachovanie statusu Severného Írska ako súčasti Spojeného kráľovstva (t.j. unionizmus). Historicky pojmy "unionista" a lojalista" boli často zamieňané. Avšak oživenie lojalistických polovojenských skúpín v 60-tych rokoch začalo opäť rozoznávať tieto pojmy. Pojem "lojalista" sa v súčasnosti zvyčajne používa na unionistov z robotníckej triedy ktorý používajú alebo ticho podporujú polovojenské násilie na obranú únie s Veľkou Britániou. Lojalisti sú tiež opisovaní ako ľudia lojálni protestantskej britskej monarchií skôr než britskej vláde a inštitúciám. Garret Fitzgerald raz argumentoval že lojalisti sú lojálni predovšetkým Ulsteru skôr než únií. Niektorí lojalisti vyzývali k nezávislému ulsterskému protestantskému štátu, presvedčení, že sa nemôžu spoliehať na britskú vládu, aby zabránila írskemu zjednoteniu.

V Severnom Írsku existuje tradícia pochodov militantných lojalistických protestantských skupín. Každý rok sa 11. júla koná tzv. Jedenásta noc (Eleventh Night) kde sa pália vatry a 12. júla tzv. Dvanásta (The Twelfth) kedy sa konajú pochody silno spojené s lojalizmom.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ulster loyalism na anglickej Wikipédii.