Gemológia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gemologické prenosné laboratórium KA52KRS

Gemológia je veda zaoberajúca sa drahými kameňmi. Jedná sa o aplikovanú mineralógiu, ktorá skúma vznik, lokáciu, vlastnosti a technológiu spracovania prírodných materiálov - drahokamov a polodrahokamov. Zameriava sa na ich identifikáciu a rozlíšenie od umelých (syntetických) kameňov.

Geomológia skúma prírodné materiály, horniny, organické materiály ako diamanty, aj ďalšie drahé kamene, perly, perleť, zuby, rohy a napríklad aj prírodné či umelé sklá.

Slovo gemológia je odvodené od slova gema, pričom gema je vlastne taký malý predmet, ktorý vyrobili kameňorytci a mal funkciu ako pečatidlo. Gemy boli vyrábané z kameňov, boli na nich obrazce rastlín, živočíchov ale najčastejšie to boli obrazce panovníkov. Teda gemy pôsobili ako symbol, portrét moci.

S gemológiou tiež súvisí s certifikácia drahých kameňov. Od roku 2011 pôsobí pri Fakulte prírodných vied univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Gemologický ústav.

Gemologické laboratórium môže odhaliť, či je diamant, prírodný alebo syntetický pomocou prístrojov, ktoré sú špeciálne vyrobené pre gemológov. Je to gemologický mikroskop, ďalej sú to polariscopy, spektroscopy, UV lampy, lupy, porovnávacie zbierky, filtre a podobne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Gemológia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]