General counsel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

General counsel (doslova: generálny (po)radca/právny zástupca, generálni (po)radcovia/právni zástupcovia) je v anglosaských krajinách hlavný právnik právneho oddelenia (zvyčajne) spoločnosti alebo vládneho oddelenia. Termín sa najviac používa v Spojených štátoch. Postavenie a význam general counselov vzrástol za posledných 10 rokov, o čom svedčí veľký počet advokátov, ktorí prichádzajú zo súkromnej praxe.

Spojené kráľovstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Spojenom kráľovstve sa zoskupenie general counselov volá GC100. Bolo oficiálne vytvorené dňa 9. marca 2005. Združuje vedúcich právnikov z viac ako osemdesiatich piatich firiem FTSE 100. Skupina GC100 bola vytvorená v reakcii na zvyšujúci sa objem a zložitosť domácich a medzinárodných právnych predpisov a nariadení, ktoré majú vplyv na podniky v Spojenom kráľovstve. Hlavnými cieľmi GC 100 je poskytovať fórum pre podnikateľke projekty z legislatívnej a politickej oblasti v britskej spoločnosti. Umožňuje členom zdieľať osvedčené postupy v súvislosti s právom, s dodržiavaním prepisov v oblasti spoločného záujmu. Členstvo v GC 100 je len na pozvanie.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku general counsel na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).