Geomechanika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geomechanika môže staršie znamenať mechaniku tuhých telies[1][2][3][4], pozri mechanika tuhých telies.

Geomechanika je časť geofyziky:

  1. náuka o mechanickom stave zemskej kôry a o procesoch, ktoré v nej vyvolávajú prírodnofyzikálne vplyvy. Je úzko spätá s inžinierskou geológiou. Objasňuje, ako sa utvárajú mechanické vlastnosti hornín a zemín, a skúma procesy, ktorým podliehajú časti zemskej kôry (napätia, defomácie, presuny, rozrušovanie alebo spevňovanie);
  2. náuka, ktorá sa zaoberá skúmaním a fyzikálnym výkladom pohybov pevnej Zeme ako celku a silovych polí súvisiacich s nimi. Sú to predovšetkým: obeh a rotácia Zeme, precesia, nutácia a voľná nutácia Zeme, slapy Zeme, seizmické vlny. Geomechanika skúma aj tiažové a gravitačné pole Zeme a vplyv gravitačných polí Mesiaca a Slnka na Zem.

Geomechanika vznikla ako odvetvie geofyziky začiatkom 20. storočia.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. geomechanika. In: ŠALING, Samo; IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; MANÍKOVÁ, Zuzana. Veľký slovník cudzích slov. 2. revid. a dopl. vyd. Bratislava-Veľký Šariš : SAMO, 2000. ISBN 80-967524-6-4. S. 430.
  2. geomechanika. In: PROCHÁZKA, Vladimír, ed. Příruční slovník naučný, díl 2. G-L. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1963. s. 20.
  3. mechanika. In: Pyramída. s. 3087.
  4. Mechanika a termodynamika [online]. watt.feld.cvut.cz, [cit. 2016-08-31]. Dostupné online. s. 9

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.