Gerhard Ebeling

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:48, 5. január 2014, ktorú vytvorila Amonet (diskusia | príspevky) (fix)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Gerhad Ebeling (* 6. júl 1912, Berlín – † 30. september 2001, Zürich) bol nemecký evanjelický teológ, žiak R. Bultmanna. Študoval v Marburgu, Zürichu a v Berlíne, teológiu u R. Bultmanna a E. Brunnera, filozofiu u G. Kruegera, E. Grisebacha a N. Hartmanna.

Roku 1954 sa stal profesorom systematiky na evanjelickej teologickej fakulte v Tübingene, od roku 1956 bol profesorom systematiky, symboliky a dejín dogiem na evajelickej teologickej fakulte v Zürichu, roku 1965 sa vrátil do Tuebingenu.

Ebeling sa zaoberal teologickou hermeneutikou: hermeneutický problém je preňho daný chápaním slova viery, ako diania (Wortgeschehen), v protiklade k akejkoľvek objektivizácii. Hermeneutika je pre Ebelinga vlastnou vedou o Božom slove, lebo Božie slovo podľa Ebelinga môže existovať len existenciálne. Existencia je existenciou v slove a skrze slovo. Ebeling pokračoval v línii Bonhoefferovej nenáboženskej interpretácie a vylučuje vieru ako predpoklad počutia. Viera je predpokladom oslobodenia sa od objektivneho myslenia. Viera a reč sú nástroje, ktorými sa človek zmocňuje skutočnosti, čo spolu splýva do udalosti, do diania Slova (Wortgeschehen). Svedomie je miesto, kde sa rozhoduje, kto je človek.

Dielo

Externé odkazy

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.