Geriatria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pacientka na geriatrickom oddelení

Geriatria je synonymum pojmu klinická gerontológia, no tiež označenie špecializovaného lekárskeho oboru. Etymologicky je pojem odvodený od gréckeho gerón (starý človek) a iatró (liečba).

Odbor sa zaoberá problematikou zdravotného a funkčného stavu v starobe, zvláštnosťami chorôb, ich diagnostikovania a liečby u starých ľudí. Vychádza z interného lekárstva, ktoré obohacuje najmä poznatkami z neurológie, psychiatrie, fyzioterapie, ergoterapie a ošetrovateľstva. Geriatrická práca je typicky tímová a vychádza z komplexného geriatrického hodnotenia pacienta (comprehensive geriatric assessment, CGA).

Geriatrická medicína je diferencovaná - má svoju problematiku akútnu, chronickú i paliatívnu. Súčasťou geriatrie je aj tzv. dlhodobá starostlivosť a komplexná zdravotno-sociálna starostlivosť o chorých s závažným chronickým zdravotným postihnutím.

Za zakladateľa odboru je považovaný I. L. Nascher (1863-1944), ktorý je tiež autorom 1. monografie Geriatrics z roku 1914. Odbor sa rozvíjal najskôr v USA (v roku 1942 bola založená Americká geriatrická spoločnosť) a v Spojenom kráľovstve, kde je spájaný s menom M. Warrenovej.

Ako samostatná vedná disciplína sa vyčlenila gerontopsychiatria, ktorá skúma demenciu, delirantné stavy, depresie, poruchy spánku, paranoidné syndrómy a poruchy správania v starobe.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Geriatrie na českej Wikipédii.