Geriatria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pacientka na geriatrickom oddelení

Geriatria je synonymum pojmu klinická gerontológia, no tiež označenie špecializovaného lekárskeho oboru. Etymologicky je pojem odvodený od gréckeho gerón (starý človek) a iatró (liečba).

Odbor sa zaoberá problematikou zdravotného a funkčného stavu v starobe, zvláštnosťami chorôb, ich diagnostikovania a liečby u starých ľudí. Vychádza z interného lekárstva, ktoré obohacuje najmä poznatkami z neurológie, psychiatrie, fyzioterapie, ergoterapie a ošetrovateľstva. Geriatrická práca je typicky tímová a vychádza z komplexného geriatrického hodnotenia pacienta (comprehensive geriatric assessment, CGA).

Geriatrická medicína je diferencovaná - má svoju problematiku akútnu, chronickú i paliatívnu. Súčasťou geriatrie je aj tzv. dlhodobá starostlivosť a komplexná zdravotno-sociálna starostlivosť o chorých s závažným chronickým zdravotným postihnutím.

Za zakladateľa odboru je považovaný I. L. Nascher (1863-1944), ktorý je tiež autorom 1. monografie Geriatrics z roku 1914. Odbor sa rozvíjal najskôr v USA (v roku 1942 bola založená Americká geriatrická spoločnosť) a v Spojenom kráľovstve, kde je spájaný s menom M. Warrenovej.

Ako samostatná vedná disciplína sa vyčlenila gerontopsychiatria, ktorá skúma demenciu, delirantné stavy, depresie, poruchy spánku, paranoidné syndrómy a poruchy správania v starobe.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Geriatrie na českej Wikipédii.