Glencoe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obec Glencoe

Glencoe (gaelsky: Gleanna Comhann) je hlavnou obcou v údolí Glen Coe, Lochaber v Škótskej vysočine. Rozkladá sa na severozápadnej strane údolia, na južnom brehu rieky Coe pri ústí do Loch Leven (slanovodné rameno Loch Linnhe).

Výraz Glencoe Village je v pomerne nový, ale osídlenie v údolí Glencoe je historické, pretože obec sa nachádza v blízkosti miesta masakru klanu MacDonaldovcov klanom Campbellovcov v roku 1690, na príkaz kráľa Viliama III. Obec zaberá plochu údolia v minulosti známeho ako Carnoch. Ešte aj dnes sa delí na Horný Carnoch a Dolný Carnoch.

Na konci obce, neďaleko kamenného mosta, sa nachádza malá nemocnica, bez pohotovostných služieb (najbližšia je vo Fort William). V Glencoe Village sa nachádza malý obchod (momentálne sieť Nisa), kostol, historické múzeum, pošta, horská služba, početné kvalitné ubytovanie bed and breakfast a malá základná škola. Nachádza sa tu aj niekoľko reštauračných zariadení, vrátane Carnoch Restaurant v obci, a Clachaig Inn pri začiatku údolia. Glencoe je tiež obľúbeným miestom pre dovolenky s vlastným stravovaním, s mnohými chatami a chalupami, ktoré sú k dispozícii na týždenný a víkendový prenájom. Takisto v obci, ale pri A82 je situované Glencoe Visitor Center, prevádzkované National Trust for Scotland. Toto moderné návštevnícke centrum (postavené v roku 2002) zahŕňa kaviareň, obchod a informačné centrum.

Obec sa nachádza v grófstve Argyll, hoci táto časť Argyll dnes leží v kraji Highland.

Obec sa nachádza na mieste masakru v Glencoe. Je obklopená veľkolepou horskou scenériou a obľubujú ju turisti aj horolezci. Bolo ju možné vidieť vo viacerých filmoch, napríklad v Harry Potter a väzeň z Azkabanu.

Vo fiktívnom životopise Jamesa Bonda, ktorý Ian Fleming zahrnul do Žiješ len dvakrát, poznamenáva, že sa narodil škótskemu otcovi, Andrewovi Bondovi z Glencoe.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Glencoe

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Glencoe, Highland na anglickej Wikipédii.