Gordana Turuk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gordana Turuk
umelkyňa tvoriaca sklenené obrazy
Narodenie5. marec 1974 (45 rokov)
Mannheim, Nemecko

Gordana Turuk (* 5. marec 1974, Mannheim, Nemecko) je umelkyňa tvoriaca sklenené obrazy, umelecké objekty, nábytok a doplnky zo skla. Jej diela vznikajú pod značkou Gordana Glass.

Narodila sa v Nemecku chorvátskym rodičom, tri až štyri roky po jej narodení sa presťahovali do Viedne, ďalší rok sa vrátili do Chorvátska.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Umeleckým smerom sa uberalo jej vzdelanie. Najprv vyštudovala textilné výtvarníctvo v Záhrebe (1992 - 1994) a následne módne návrhárstvo na súkromnej škole Callegari (Pescara, 1994 - 1998) u akademického maliara Josipa Marinkovic.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Svoje diela vytvára technikou líhaného skla, kde do roztaveného skla vkladá farebné pigmenty v kombinácii s čistým zlatom a platinou. Líhanie skla je sklárska technika, kedy sklo za vysokých teplôt samo ľahne - teda vtečie do pod ním vloženej, vopred pripravenej, formy. Vďaka tomu je možné v skle vytvárať rôzne ornamenty, ale tiež vytvoriť patinu starého skla.

Diela značky Gordana Glass obdržali pri návšteve Slovenska aj významní predstavitelia štátov. Napr. britská kráľovná Alžbeta II. (pri návšteve Slovenska jej vtedajší prezident odovzdal sklenenú šperkovnicu vykladanú zlatom a platinou), Pápež Benedikt XVI. (pri návšteve Slovenska získal zlatý kríž), dánsky kráľ, prezidenti Miloš Zeman, Václav Klaus, Andrej Kiska či Ivo Josipović.

Galéria Gordana Glass sa nachádza v centre Prahy, v Dušní ulici.

Ateliér Gordany Turuk sa nachádza blízko Bratislavy, vo vilovej štvrti bratislavskej časti Lamač.

Okrem tvorivej činnosti sa tiež aktívne venuje charitatívnym aktivitám a občianskemu združeniu Arte Bene.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]