Gore-Tex

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Gore-Tex je laminovaný materiál na výrobu počasiu odolných odevov. Je registrovanou obchodnou značkou spoločnosti W. L. Gore and Associates.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Gore-Tex je membránový materiál, tvorený zlaminovaním dvoch (vrchná a prostredná) alebo troch vrstiev:

  • povrchová vrstva - zvyčajne polyester
  • stredová vrstva - membrána vyrobená z mikroporézneho expandovaného polytetrafluoretylénu (teflon)
  • vnútorná vrstva - dotykový materiál

Membrána je mikroporézna - na 1 cm² obsahuje až 1,4 miliardy mikropórov. Každý z týchto pórov je približne 20 000-krát menší ako najmenšia kvapka vody a zároveň 700-krát väčší ako molekula vodnej pary. Následkom toho je membrána maximálne vodovzdorná a zároveň veľmi priedušná.

Gore-Tex je aj vetruvzdorný. Závany vetra zachytáva štruktúra membrány, ktorá pripomína stavbu kríkov. Čím silnejší vietor, tým je pre neho membrána neprestupnejšia. Povrchová textilná vrstva je opatrená vodu odpudzujúcou DWR (Durable Water Repellent) úpravou, ktorá spôsobuje, že kvapky vody po hydrofóbnom povrchu stekajú.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Membrána Gore-Tex bola objavená na začiatku 70-tych rokov 20. storočia. Prvý textilný materiál s touto štruktúrou bol na trh uvedený v roku 1980. V súčasnosti sa vyrába niekoľko druhov Gore-Texových materiálov (GORE-TEX Jura, GORE-TEX XCR, GORE-TEX PacLite, GORE-TEX Sierra, ...) s rozličnými parametrami (odolnosť voči vode, priedušnosť) a určením (oblečenie, obuv, ...). V súčasnosti je technicky najlepšia membrána GORE-TEX Pro Shell, ktorá nahrádza membránu GORE-TEX XCR. Tá sa už v súčasnosti nevyrába.