Grafický tablet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grafický tablet

Grafický tablet (iné názvy: tablet, digitalizačný tablet, tabletový digitalizátor/digitizér, digitalizátor, digitizér, snímacia tabuľka) je vstupné zariadenie počítača, ovládač kurzora; skladá sa z pevnej podložky s aktívnou, spravidla obdĺžnikovou alebo štvorcovou plochou a z pohyblivého snímacieho zariadenia v podobe pera (pen) alebo takzvaného puku (puck) tvarom pripomínajúcim myš, niekedy je puk vybavený nitkovým zameriavacim krížom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Toto počítačové vstupné zariadenie umožňuje ovládať počítačový kurzor podobným spôsobom ako počítačová myš. Zariadeníe sníma polohu a pohyb pera alebo puku po podložke, a tento pohyb je prenesený do pohybu grafického kurzora. Základný rozdiel oproti myši je, že tablet pracuje v absolútnom súradnicovom systéme a myš v relatívnom. Poloha pera (puku) na podložke presne zodpovedá polohe kurzora na obrazovke (čiže pravý horný roh tabletu je pravý horný roh obrazovky). Poloha pera (puku) je snímaná obvykle indukčne. Podložka tabletu je priehľadná a umožňuje vloženie grafickej predlohy (ktorá sa dá prekresliť (obtiahnuť), alebo umožňuje vložiť papier s fiktívnymi tlačidlami, pričom tlačidlá reprezentujú príkazy ovládacie softvéru. To optimalizuje prácu hlavne v grafických programoch, pretože nie je nutné používať klávesnicu. Pero tabletu je aktívne a reaguje na tlak na podložku. Táto vlastnosť sa dá využiť napr. na kreslenie, kedy vyšší tlak pera na podložku softvér prekonvertuje na zmenu hrúbky (sýtosti, farby, druhu) čiary - čo je analógia kreslenia ceruzkou alebo uhľom.

Delenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tablety sa líšia vyhotovením, veľkosťou podložky (existujú aj tablety formátu A3), počtom snímaných bodov (dpi), výbavou (tlačidlá na podložke, pere a puku) a pod. Obvykle sa tablet pripája pomocou USB portu. Existujú aj LCD tablety, kde je ako podložka pre pero použitý LCD displej. Pri ovládaní počítača sa tak obsluha pozerá priamo na tablet a čiary sa vykresľujú pod perom.

  • pasívny tablet, je tablet kde pero a puk sú napájané indukčne vysielaním z podložky, alebo je indukčne snímaná len ich poloha bez dodatočných funkcií (tlak pera, tlačidlá).
  • aktívny tablet - pero a puk majú vlastnú elektroniku napájanú z batérií. Poloha je snímaná indukčne sledovaním aktívneho vysielania pera (puku).
  • kapacitné tablety - poloha pera je snímaná kapacitným dotykovým snímačom (málo presné)

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tablety môžeme členiť na profesionálne, spravidla s rozmerom aktívnej plochy formátu A4 a väčším, na tablety pre domáce alebo hobby použitie (napr. na kreslenie ako náhrada papiera) s aktívnou plochou formátu A6. Existuje aj rad tabletov určených pre deti. Hlavným využitím je CAD a CAM, čiže kreslenie výkresov a grafických predlôh. Všetky (aspoň poloprofesionálne) grafické a CAD programy podporujú použitie tabletov, existujú aj špeciálne kresliace programy priamo na využitie všetkých funkcií tabletu.

Podobné zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Samostatnou kategóriou je tzv. tablet PC, čo je vlastne notebook kombinovaný s LCD tabletom, ktorý využíva modifikovaný operačný systém na ovládanie perom alebo prstom.
  • Podobným zariadením je aj interaktívna tabuľa používaná v školách, kde je pohyb digitálnej "kriedy" po školskej tabuli snímaný podobne ako u tabletu, odoslaný do počítača a jeho pomocou premietnutý pomocou projektora späť na tabuľu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]