Gregor VI. (protipápež)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Gregor VI. (lat. Gregorius Sextus) (* ? – † ?) bol protipápežom Benedikta VIII. v období od mája do decembra roku 1012.

O jeho živote a pôsobení mimo obdobia kedy bol protipápežom niet žiadnych poznatkov. Na scénu vystúpil po smrti pápeža Sergia IV. ako obeť sporov doch významných rímskych rodín Tusculaniovcov a Crescentiovcov.

Po skone Sergia IV. sa k vláde v Ríme dostala rodina Tusculaniovcov, ktorá zvolila a intronizovala nového pápeža Benedikta VIII. Crescentiovci, ktorí vládli mestu už od čias cisára Ota III. však zvolili dovtedy neznámeho muža Gregora.

Dlho sa polemizovalo o tom, či bol vlastne uvedený do úradu, no vzhľadom na okolnosti, kedy sa v Lateránskom paláci usadil Benedikt, Gregorovo postavenie sa od počiatku javilo ako beznádejné. Uvedomiac si svoju pozíciu, dostavil sa na dvor kráľa Henricha II., kde protestoval proti vyhnaniu a žiadal o uznanie svojej legitimity.

Henrich II. mu prisľúbil vyriešenie situácie, no v skutočnosti stál jednoznačne za Benediktom VIII.; Benediktovo oficiálne uznanie bolo otázkou niekoľkých týždňov.

Sklamaný Gregor uznal svoju prehru a od tých čias súčasne mizne z histórie.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • GREGOR (VI.). In: KELLY, J. N. D. Pápeži dvoch tisícročí : od sv. Petra po Jána Pavla II. Preklad Otto Havrila; ilustrácie Monika Čulenová. Vyd. 1. Bratislava : Roal, 1994. 288 s. ISBN 80-88706-00-9. S. 114.