Preskočiť na obsah

Grog

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Grog je horúci alkoholický nápoj. Pozostáva hlavne z rumu a horúcej vody. V početných variáciách sa miesto rumu používa aj arak, koňak alebo whiskey.

Od 17. storočia do 1970 sa na lodiach Royal Navy dával posádke rum ako lodný prídel. Nie zriedka boli následkami nedisciplinovanosť a opitosť. V roku 1740 dal preto (ale aj pre nedostatok na často dlhých vojnových výpravách) anglický viceadmirál Edward Vernon (1684 – 1757) svojim námorníkom piť rum len zriedený s horúcou vodou. Neskôr sa nápoj zrieďoval aj s cukrom a limetkovou šťavou. Vernonova prezývka bola „Old Grog“, pretože nosil často pláštenku z grogrénu, hrubej látky z hodvábu a vlny. Toto meno sa čoskoro prenieslo na nápoj. V chladnejšej klíme Veľkej Británie sa potom grog pil horúci. Od začiatku 19. storočia je nápoj známy aj v Nemecku. Pojem „groggy“ označoval pôvodne pocit, keď človek vypil priveľa grogu a dnes sa používa na opísanie vyčerpaného stavu.

Podľa inej interpretácie je slovo grog od „Grand Rum Of Grenada“ a bolo utvorené Angličanmi po dobytí Karibského ostrova v 18. storočí. Táto verzia sa pravdepodobne zakladá na dodatočnom pokuse o vysvetlenie, podobne ako chybná interpretácia SOS ako „Save Our Souls“.

Grogový pohár so sklenenou tyčinkou prípadne lyžičkou, aby sa zabránilo prasknutiu pohára, sa naplní do 2/3 vriacou vodou. K tomu sa pridajú 2 – 3 lyžičky cukru a zaleje sa cca 4 cl rumu.