Grumpynators

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grumpynators
Základné informácie
Pôvod Dánsko Dánsko
Žáner(-re) Hard rock
Heavy metal
Rockabilly
Pôsobenie 2011 – súčasnosť
Členovia skupiny:
Christian Nørgaard
Emil Øelund
Jakob Øelund
Per Fisker
Bývalí členovia
Kasper Jensen

Grumpynators je dánska hudobná skupina, ktorá hrá hard rock inšpirovaný heavy metalom a rockabilly. Zmes metalu a staromódnych žánrov vytvára špeciálny zvuk a vystúpenia, pretože je využívaný akustický kontrabas namiesto tradičnejšej elektrickej basgitary, ktorá sa používa v hard rockových žánroch.

História[upraviť | upraviť kód]

Skupina Grumpynators bola založená vo februári 2011 Christianom Nørgaardom (gitara) a Emilom Øelundom (gitara, hlavné vokály). Čoskoro potom, sa pridali Jakob Øelund (kontrabas) a Kasper Jensen (bicie). Christian prvýkrát spoznal Emila, Jakoba a Kaspera, keď bol na turné so skupinou Volbeat,[1] ako akustický gitarista a Emil, Kasper a Jakob podporovali skupinu Volbeat s neo rockabilly skupinou Taggy Tones. V novembri 2012 ukončil Kasper Jensen svoje pôsobenie ako bubeník skupiny Grumpynators a Per Fisker, ktorý bol bývalým bubeníkom heavymetalovej skupiny Jackal,[2] sa pridal do skupiny.

Vystúpenia[upraviť | upraviť kód]

Ich prvé vystúpenie bolo na Barnyard Rumble Festivale (Dánsko) v auguste 2011. Toto vystúpenie bolo nasledované malými klubovými vystúpeniami v Kodani. V marci 2012 skupina Grumpynators podporovala slávnu dánsku rockovú skupinu Magtens Korridorer[3] na prvej časti ich jarného turné. To bolo oznámené v najväčšom dánskom hudobnom časopise Gaffa[4] a na webstránke spoločnosti Universal Music v Dánsku.[5] V auguste 2012 hrala skupina Grumpynators na Barnyard Rumble Festivale po druhý krát.

Skupina Grumpynators bola vybraná ako podporná skupina pre turné skupiny Volbeat s názvom The First 5 v Dánsku počas 19. - 24. februára 2013. To bolo oznámené na stránke skupiny Volbeat na sociálnej sieti Facebook.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

  • 2012 - EP skupiny Grumpynators. Pôvodne vydané na demo účely v počte 200 kópií, ale bol celkom populárnym predajom na koncertoch, takže vyrobili ďalších extra 300 kópií.
  • 2013 - (Plánované) druhé EP skupiny Grumpanators (bez názvu) malo byť pripravené vo februári 2013.
  • 2015 Wonderland (debutový album)
  • 2017 City of Sin

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. VOLBEAT. Volbeat [online]. Volbeat. Dostupné online.
  2. JACKAL. Jackal [online]. Metal Archives. Dostupné online.
  3. MAGTENS KORRIDORER. Magtens Korridorer [online]. Magtens Korridorer. Dostupné online.
  4. CHRISTOFFER, Henneberg. Gaffa. Gaffa (po dánsky). Dostupné online [cit. 2012-01-16].
  5. UNIVERSAL MUSIC GROUP. Universal Music Group [online]. Universal Music Group. Dostupné online.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Grumpynators na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]