Preskočiť na obsah

Gurnia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gurnia
gr. Γουρνιά
miesto
Ruiny paláca
Štát Grécko Grécko
Región Kréta
Okres Lasithi
Obec Ierapetra
Súradnice 35°06′33″S 25°47′33″V / 35,10917°S 25,79250°V / 35.10917; 25.79250
Časové pásmo VEČ (UTC+2)
 - letný čas VELČ (UTC+3)
Poloha miesta v rámci Grécka
Poloha miesta v rámci Grécka
Wikimedia Commons: Archaeological site of Gournia
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Gurnia (-po novogrécky; iné názvy: po starogrécky Gournia/Gúrnia, ľudové názvy: Mesto malých ľudí, Minojské Pompeje) bolo minojské neopevnené mestečko na severovýchodnej Kréte.

Mapa minojskej Kréty

„Panský dom“ (malý palác) vznikol v strede aglomerácie v 18. storočí pred Kr. Mestečko bola zničené okolo roku 1200 pred Kr., pravdepodobne pri požiari. Americkí archeológovia odkryli mestečko s obytnými domami, dielňami a obchodmi. Išlo pravdepodobne o dôležité stredisko keramickej výroby s produkciou v neskorom palácovom štýle.

Z urbanistického hľadiska bolo mestečko veľmi dômyselne založené. Centrum bolo na vrchole pahorku, na ktorého svahu sa mestečko rozprestiera. Tam stál aj „Panský dom“ a svätyňa. Jednotlivé časti mesta boli pospájané vydláždenými ulicami. Domy boli jedno- až dvojposchodové. Na prízemí sa choval dobytok a ukladali zásoby, v horných častiach boli obytné priestory.

Podľa dutín v múroch zistíme, že sa pri výstavbe domov používali drevené kostry. Niekde sú pred domami napájadlá (po grécky gournes) pre dobytok. Minojský názov mesta sa nezachoval, preto mu bol daný názov podľa týchto napájadiel.

Gournia bola objavená v rovnakom období ako Knossos. Výkopy viedla archeologička Harriet Boydová-Hawesová, čo bolo neobyčajné, lebo toto odvetvie bolo ovládané výlučne mužmi. Aj to bol dôvod, prečo jej nálezy prijal svet vlažne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Gurnia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]