HAL 9000

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
HALovo symbolické „oko“ – kamera

HAL 9000 je palubný počítač na vesmírnej lodi Discovery One vo fiktívnom príbehu Vesmírna odysea od spisovateľa Arthura C. Clarka.

HAL (anglicky Heuristically programmed ALgorithmic computer, Heuristicky naprogramovaný ALgoritmický počítač) predstavuje umelú inteligenciu, ktorá komunikuje a spolupracuje s posádkou. Obvykle je predstavovaný červeným okom kamery, ktoré sa vyskytuje po celej Discovery. Hlas HALa 9000 bol dabovaný kanadským hercom Douglasom Rainom.

HAL bol uvedený do prevádzky 12. januára 1997 (vo filme 1992) v HAL Laboratories ako produktové číslo 3. Jeho prvým inštruktorom bol Dr. Chandra (v prvom filme Mr. Langley). HAL je schopný nielen komunikovať, rozpoznávať reč, tváre ale tiež odzerať z pier má veľa zmyslov pre umenie, vyjadrovanie emócií, dedukcie, hranie šachov atď. K tomu všetkému najviac ešte udržuje všetky systémy na medziplanetárnej misii pod kontrolou.

HAL získal v rebríčku AFI’s 100 Years… 100 Heroes and Villains 13. pozíciu na zozname najväčších filmových zloduchov všetkých dôb.

Vo francúzskej verzii 2001: Vesmírna odysea je HAL pomenovaný ako „CARL“ (francúzsky) (Cerveau Analytique de Recherche et de Liaison). Kamera však stále sníma nápisy „HAL 9000“.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému HAL 9000

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku HAL 9000 na českej Wikipédii.