Malý futbal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Halový futbal)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Malý futbal bol aj návrh z roku 1969 na slovenské pomenovanie hry dnes nazývanej nohejbal.

Malý futbal (synonymom je asi aj slovo minifutbal[1]) je loptový šport, z ktorého štruktúry vzišiel futsal. Malý futbal hraný v hale sa volá halový futbal[2].

Najväčšiu členskú základňu má predovšetkým v strednej a východnej Európe a na Britských ostrovoch, konkrétne v Anglicku. Z mimoeurópskych kontinentov je to potom Ázia a Afrika.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Od futsalu sa tento šport líši veľkosťou lopty (5.), hracej plochy (44 – 54 m x 24 – 30 m) a hracou dobou 2 x 30 minút. Auty sa vhadzujú a tímy nastupujú v zostave 5 hráčov a jeden brankár. Tresty a kartové napomenutia sú rovnaké ako vo futbale. Ak je však hráč potrestaný červenou kartou, môže po piatich minútach nastúpiť do poľa naspäť hráč iný. Vylúčený hráč už nesmie do zápasu zasiahnuť. Tieto pravidlá vychádzajú z Medzinárodných pravidiel malého futbalu.[chýba zdroj]

Organizácia[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2012 vznikla Medzinárodná organizácia združujúca malý futbal v Európe s názvom European Minifootball Ferderation "EMF". K 30. októbru 2012 bolo v združení 24 štátov z Európy a Izrael (dostal výnimku podobne, ako v UEFA). EMF nie je členom UEFA a ani FIFA.

Členovia EMF: Anglicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Čierna Hora, Grécko, Chorvátsko, Izrael, Kazachstan, Luxembursko, Moldavsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Severné Írsko, Slovensko, Slovinsko, Škótsko, Taliansko, Turecko, Wales

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).