Preskočiť na obsah

Han van Meegeren

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Han van Meegeren
holandský maliar
Han van Meegeren (1945)
Han van Meegeren (1945)
Rod. menoHenricus Antonius van Meegeren
Narodenie10. október 1889
Deventer, Holandsko
Úmrtie30. december 1947 (58 rokov)
Amsterdam, Holandsko
Odkazy
Webstránkameegeren.net
CommonsSpolupracuj na Commons Han van Meegeren

Han van Meegeren, vlastným menom Henricus Antonius van Meegeren (* 10. október 1889, Deventer, Holandsko – † 30. december 1947, Amsterdam) bol holandský maliar, známy ako jeden z najlepších falšovateľov umenia 20. storočia.

Vo svojej tvorbe používal techniku starých majstrov, vďaka čomu bola často označovaná ako neoriginálna. Považovali ho za druhoradého až treťoradého umelca, preto začal falšovať obrazy slávnych maliarov, pričom sa sústredil hlavne na Johanna Vermeera. Na rozdiel od väčšiny falšovateľov nekopíroval už existujúce diela, ale vytváral nové, ktoré neskôr vydával za diela slávnych umelcov. V Holandsku ho po druhej svetovej vojne začali považovať za národného hrdinu.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 10. októbra 1889 v holandskom meste Deventer. Už ako chlapec obdivoval výtvarné umenie, ale pod vplyvom otca začal študovať architektúru v Delfte, v meste, kde Vermeer žil a pôsobil. Neskôr prešiel na akadémiu do Haagu, kde sa venoval maľbe a kresbe. Tu zožal za svoju tvorbu veľa úspechov a stal sa pomerne slávnym. Kritici sa o ňom vyjadrovali ako o technicky zdatnom, ale konzervatívnom tvorcovi. Táto kritika ho viedla k začiatku jeho kriminálnej kariéry. Spolu so svojou manželkou sa v roku 1932 presťahoval na juh Francúzska, kde falšoval diela holandských majstrov. Pripravoval sa na svoje veľdielo, pre ktoré si zvolil práve maľbu od Vermeera.

Falzifikáty

[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojej práci bol dôsledný. Používal obrazy zo 17. storočia, z ktorých odstránil pôvodnú maľbu. Sám si vyrábal prírodné farby, do ktorých primiešaval bakelit. Toto považoval za svoj najväčší objav. Hotovú maľbu prudko zahrial a vďaka bakelitu sa na nej po vychladnutí vytvorili praskliny, teda maľba budila starožitný dojem. V roku 1936 dokončil svoje dielo Kristus v Emauzách, o ktorom sa vtedy uznávaný kritik umenia, Dr. Abraham Bredius, vyjadril: „Je to nádherný moment v živote milovníka umenia, keď je zrazu konfrontovaný s doteraz neobjavenou maľbou veľkého majstra... To, čo tu vidíme, je majstrovský kúsok Johanna Vermeera“. Dielo neskôr predal Rembrantovej spoločnosti za pol milióna guldenov, čo dnes predstavuje asi 4 000 000 dolárov.

Ako falšovateľ zbohatol a v roku 1939 sa vrátil naspäť do Amsterdamu. Počas nacistickej okupácie Holandska, jeden z jeho agentov predal falzifikát Kristus a cudzoložnica nacistickému obchodníkovi s umením, Aloisovi Miedlovi. Dielo sa dostalo až do zbierky Hermanna Göringa. Ten, vraj, odkúpil obraz za 1,65 milióna guldenov (dnes asi 7 miliónov dolárov), čo je najvyššia cena, aká kedy bola zaplatená za falzifikát.

29. mája 1945 ho zatkli za predaj holandského kultúrneho dedičstva nacistom. Keďže mu za kolaboráciu s nacistami hrozilo doživotie, priznal sa k falšovaniu. Počas procesu ho sudca vyzval k namaľovaniu ďalšieho obrazu. Namaľoval svoj posledný falzifikát Ježiš medzi doktormi, po čom ho následne zbavili obvinenia z kolaborácie a odsúdili za falšovanie na jeden rok väzenia. Tento trest si však neodpykal. Zomrel deň pred jeho začiatkom.

Osud jeho diel

[upraviť | upraviť zdroj]

Cena jeho obrazov po smrti rapídne stúpla. V Rotterdamskom múzeu visí obraz Kristus v Emauzách. Stále prebiehajú debaty o jeho pravosti.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]