Hazardná hra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hazardná hra je hra, v ktorej sa hazarduje s peniazmi, životom, zdravím… Obvykle ide o hazard s peniazmi.

Hazardné hry môžu byť také, že všetci hráči (ak nepodvádzajú) majú rovnaké šance na výhru, ale šance môžu byť aj asymetrické. V princípe každú hru možno hrať o peniaze, takže každá hra sa môže stať hazardnou hrou. Niekedy sa za hazardné hry považujú iba také hry, v ktorých záleží iba alebo hlavne na náhode a nezáleží alebo iba minimálne záleží na hráčskom umení hráčov.

Obvykle sa za hazardné hry pokladajú také hry, ktorých prvotným cieľom a hlavným princípom je hra o peniaze:

Osobitným druhom hazardných hier sú hry organizované štátom alebo štátom licencovanou inštitúciou:

V niektorých štátoch sú hazardné hry zakázané, vo väčšine štátov sú pravidlá prevádzkovania hazardných hier upravené zákonom a ich prevádzkovateľ musí mať príslušnú licenciu. Na Slovensku je hranie hazardných hier zakázané do 18 rokov. Legálne hazardné hry prevádzkuje kasíno alebo stávkové kancelárie.

Hazardnou hrou, kde sa hazarduje so životom, je napríklad: ruská ruleta

Hazardné hry a výplatný pomer (RTP)[upraviť | upraviť zdroj]

Výplatný pomer (aj výplatný percentuálny podiel, RTP - návrat k hráčovi) hazardnej hry je dlhodobá štatistická miera celkových vyhraných peňazí vydelená celkovými vyťaženými peniazmi. Opačný výplatný pomer je okraj domu. Okraj domu sa vypočíta ako 100 % mínus výplatný pomer. Ak je výplata 95 %, okraj domu je 100 % - 95 % = 5 %.

Výplatný pomer rulety[upraviť | upraviť zdroj]

V európskej rulete pravdepodobnosť výhry pri stávke na čiernej farbe je 18 čiernych čísiel vydelených celkovo 37 číslicami (nezabudnite na nulu). Platba je 2-násobná. Výplatný pomer rulety je potom 2 x 18/37 = 0,973 = 97,3 %. Okraj domu je potom 100 % - 97,3 % = 2,7 %. Ruleta je nastavená tak, aby mala rovnaký RTP pre všetky druhy stávok (farba, číslo atď.).

Blackjack RTP[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže pravidlá blackjack sa môžu líšiť od kasína po kasíno, očakáva sa, že Výhernosť "stratégie" podľa RTP sa môže líšiť. Všeobecne platí, že blackjacková hra s využívanou základnou stratégiou prináša očakávaný RTP vo výške približne 99,5 %. V živom on-line blackjacku sa očakáva očakávaný RTP, keď predajca zaoberá kartami z balíčka. RTP v tomto prípade je zvyčajne medzi 95 % a 102 %. Využívajú to čítačky kariet - hráči, ktorí odhadujú aktuálny RTP blackjackovej balíčky a pokúšajú sa staviť vysoko, ak je RTP viac ako 100 %, aby dosiahli dlhodobý zisk. Na druhej strane kasína majú aj prostriedky na detekciu takýchto čítačiek kariet a zabraňujú im ďalej hrať.

Percento výplaty výherných automatov[upraviť | upraviť zdroj]

RTP slotov je zvyčajne medzi 92 % a 99 %. Percento výplat vo výherných automatoch je určené symbolmi na virtuálnych valcoch, výplatnou tabuľkou a inými špecifickými pravidlami platnými pre každú jednotlivú hru. Ak ste zvedaví, ktoré sloty majú najvyšší RTP.

Percento výplaty z hry a percento výplaty zo systému stávkovania[upraviť | upraviť zdroj]

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že percento výplat vyjadruje očakávanú výplatu z jedného kola hry. Predpokladajme, že vsadíte 100 dolárov na ruletu a vyhráte 1200 dolárov. Potom budete pokračovať v hraní a stávky 12-krát 100 dolárov = 1200 dolárov. RTP musí byť použitý samostatne na každom hernom kole. Očakávaný štatistický výsledok kasína v tomto prípade by bol:

(100 USD + 1200 EUR) * (100 % - 97,3 %) = 1300 USD * 2,7 % = 35,1 USD

Upozorňujeme, že 97,3 % je RTP rulety. Ak budete pokračovať v hraní s predchádzajúcimi výhierkami, mali by ste očakávať, že stratíte viac ako predtým deklarovaný dom okraj hry. Väčšina hráčov stáva stávky z predchádzajúcich výhier znovu a znovu.

Ak chcete byť inteligentným hráčom, musíte rozlišovať medzi RTP hry (ktorá sa vzťahuje len na jedno kolo hry) a percento výplaty vášho stávkového systému. Váš stávkový systém je určený tým, ako hráte počas celého pobytu v kasíne. Zahŕňa výber hry a jej variantu / nastavenia, pravidlá pre veľkosť stávok a rozhodnutie o tom, kedy prestať hrať. Definujeme RTP systému stávkovania ako: Pomer celkových výhier od víťazov k čistým stratám ostatných hráčov, ktorí neboli šťastní.

Majte na pamäti, že niektoré webové stránky vymieňajú tieto dve definície. Ich definícia hry RTP môže mať falošný dojem, že hráči štatisticky strácajú len malú časť svojich peňazí (rovnako ako domáca hranica hry). Zvyšok peňazí by sa mal potom rozdeliť medzi víťazov. V skutočnosti - ak hráči umiestnia stávky z predchádzajúcich výhier, strácajú viac. RTP slabého systému stávkovania môže klesnúť oveľa pod 50 %. Aj pre blackjack - hru s 99,5 % RTP. Ako uvidíte, RTP horších stávkových systémov je takmer 0 %.

Optimálny systém stávkovania je ten, ktorý má ten istý RTP ako hral. Aby ste to dosiahli, musíte sa vyhnúť umiestneniu stávok z predchádzajúcich výhier. Teoreticky najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je zaúčtovať celý svoj rozpočet do jedného kola. Potom staviť all-in, kým nestratíte alebo nevyhráte uspokojivé množstvo peňazí. Ruleta je veľmi dobrá hra pre tento systém, pretože si môžete vybrať šance na vašu stávku. Predpokladajme, že máte $ 100 na hranie a $ 900 vo vašom bankoku vás uspokojí. Umiestnenie 100 dolárov na štvorcový (4 čísla) je takmer optimálna stratégia v tomto prípade. Budete buď opustiť kasíno s pekným množstvom peňazí, alebo bez 100 USD, ale vaše šance sú celkom spravodlivé. Najväčšou nevýhodou tohto prístupu je, že budete hrať len veľmi krátko.

odchýlka / nestálosť hazardných hier[upraviť | upraviť zdroj]

Jednoducho povedané, variance hry určuje, ako rýchlo sa váš bankroll mení pri hraní hry. Pri hraní hry s nízkymi rozdielmi vyhráte malé výhry pomerne často. V tomto prípade sa váš bankroll zmení pomerne rovnomerne (nešťastne zvyčajne smerom nadol). V prípade hry s vysokou mierou rozdielov stratíte prevažnú väčšinu kôl, ale keď vyhráte, vyhráte vysoko. Postupné drop-downy sú z času na čas nahradené veľkým ziskom.