Hedy Lamarr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hedy Lamarr
rakúska a americká herečka
rakúska a americká herečka
Narodenie9. november 1914
Viedeň, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie19. január 2000 (85 rokov)
Altamonte Springs, Florida, USA
Odkazy
Webstránkahedylamarr.com
CommonsSpolupracuj na Commons Hedy Lamarr

Hedy Lamarr (* 9. november 1914, Viedeň, Rakúsko – † 19. január 2000, Altamonte Springs, Florida, USA), pôvodným menom Hedwig Eva Maria Kiesler, bola rakúska a americká herečka židovského pôvodu. Vo svojej dobe bola považovaná za jednu z najatraktívnejších herečiek filmu. V zahraničí vystupovala pod menom Hedy Lamarr.

Hedy sa preslávila filmom Extase z roku 1932 (réžia Gustav Machatý). V tomto experimentálnom filme hrala niekoľko minút nahá, čo bol prvý prípad ženskej nahoty vo filme. To bol pre vtedajšiu spoločnosť taký šok, že film odsúdil aj pápež Pius XII. a Adolf Hitler ho zakázal. Vo väčšine kópií (amerických či európskych) boli scény s nahou herečkou vystrihnuté.

Prínos v oblasti bezdrôtovej komunikácie[upraviť | upraviť kód]

George Antheil pre film "Ballet Mécanique" v rokoch 1923 – 1925 zložil hudbu pre 16 mechanických klavírov, ktoré mali hrať synchrónne. V spolupráci s Hedy Lammarovou tento princíp použili a spoločne dospeli k predstave rádiovej prenosovej cesty, pri ktorej by sa synchrónne, pomocou diernej pásky (či kotúča), prelaďoval ako vysielač, tak prijímač. Postup, kedy sa pri prenose informácií vysielač a prijímač synchrónne a neustále prelaďujú na ďalšie frekvencie, dnes známy pod skratkou FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum), si Antheil a Lammarová dali patentovať v roku 1942 [1], pričom svoj vynález dali bezplatne k dispozícii americkému námorníctvu. Takáto technika prenosu je výrazne odolnejšia voči odpočúvaniu ako aj rušeniu (zámernému či náhodnému).

US Navy však počas vojny vynález oboch umelcov nevyužila a až v roku 1959 sa myšlienky ujala americká elektrotechnická firma Sylvania Electronic Systems Division a v utajení viedla vojenský projekt, systém s preladiteľnou nosnou frekvenciou. Prvýkrát bol systém nasadený počas kubánskej krízy v roku 1962 a pre civilné použitie bol uvoľnený až v polovici osemdesiatych rokov. Systém sa čoskoro po uvoľnení uplatnil v družicových komunikačných sieťach a v súčasnosti je prítomný prakticky vo všetkých sieťach používajúcich rádiové rozhranie (mobilná telefónia, satelitná televízia, navigačný systém GPS).

George Antheil zomrel v roku 1959, Hedy Lammarová v roku 2000. Za svoj vynález nikdy odmenu nedostali. Hollywoodská filmová hviezda sa aspoň dočkala morálnej satisfakcie. V roku 1997 bolo Hedy Lammarovej, snáď ako jedinej herečke v histórii, udelené v USA čestné uznanie za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.

V roku 1998 použila spoločnosť Corel na obal a propagáciu svojho grafického programu Corel DRAW 8 prekreslenú fotografiu Hedy Lamarr, ale bez povolenia. Z následného súdneho sporu si Hedy odniesla 200 000 dolárov.

Citáty[upraviť | upraviť kód]

  • „Akékoľvek dievča môže vyzerať prekrásne. Stačí, keď bude pokojne stáť a tváriť sa prihlúplo.“

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hedy Kieslerová na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).