Herónova fontána

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Herónova fontána je hydraulické zariadenie, vynájdené Herónom, tiež známym ako Herón z Alexandrie. Tento vynálezca, matematik a fyzik žil v prvom storočí nášho letopočtu.

Herón študoval tlak vzduchu a pary, skonštruoval prvý parný motor, ako aj hračky, ktoré striekali vodu. Jedna z nich je známa ako Herónova fontána. Dnes sa na hodinách fyziky používajú rôzne verzie tejto fontány na demonštrovanie hydrauliky a pneumatiky (náuka o mechanických vlastnostiach plynov).

Heron's Fountain.png

Návod na skonštruovanie Herónovej fontány:

(Ak nie je uvedené inak, všetko sa musí vzduchotesne uzavrieť)

  • Začnite s veľkou miskou s vodou, otvorenou do vzduchu. Z tejto misky veďte hadičku do fľašky naplnenej vzduchom, umiestnenej aspoň 30 centimetrov pod miskou.
  • Ďalšou hadičkou spojte vrch tejto malej fľašky s druhou fľaškou, naplnenou vodou.
  • Do fľašky s vodou umiestnite hadičku idúc od dna (pod vodou) cez vzduchotesne uzavretý vrch von z fľašky. Nastavte ju tak, aby voda striekala do misky.

Keď zo spodnej fľašky vysajete trochu vzduchu, aby ste naštartovali fontánu, stane sa toto:

  • Voda z misky tečie dole do fľašky so vzduchom, ťahaná gravitáciou. Tým ju naplní a vytlačí z nej vzduch.
  • Vzduch prúdi do druhej fľašky, z ktorej vytlačí vodu. Táto vyšplechne vyššie, ako je umiestnená miska s vodou.

Hoci by sa to na prvý pohľad mohlo zdať, toto nie je perpetuum mobile. Celý proces sa totiž rýchlo zastaví. Voda, striekajúca z hadičky sa môže dostať vyššie, ale je jej menej, ako vody, ktorá steká dole. Za predpokladu, že na začiatku bolo v druhej fľaške dosť vody, zariadenie sa zastaví hneď, ako voda z misky naplní fľašku so vzduchom a hadičky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]