Hermann Buhl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermann Buhl
rakúsky horolezec
Hermann Buhl
Narodenie21. september 1924
Innsbruck, Rakúsko
Úmrtie27. jún 1957 (32 rokov)
Čogolisa, Pakistan
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hermann Buhl

Hermann Buhl (* 21. september 1924, Innsbruck, Rakúsko – † 27. jún 1957, Čogolisa, Pakistan) bol rakúsky horolezec, jeden z najvýznamnejších povojnových horolezcov. Zaslúžil sa o aplikáciu alpského štýlu pri lezení v Himalájach.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Buhl sa narodil v Innsbrucku, ako najmladšie zo štyroch detí. Po smrti svojej matky strávil niekoľko rokov v sirotinci. V 30. rokoch začal napriek zdravotným problémom liezť v rakúskych Alpách. V roku 1939 vstúpil do innsbruckej pobočky spolku Nemeckých alpinistov (Deutscher Alpenverein) a čoskoro zvládol lezenie do obťažnosti 6.

Cez druhú svetovú vojnu prerušil štúdium na škole a vstúpil do nemeckých horských jednotiek, bojoval pri Monte Cassine. Bol zajatý americkými jednotkami. Po vojne sa vrátil domov do Innsbrucku a zarábal si na živobytie príležitostnou prácou. Koncom 40. rokov ukončil kurz horského vodcu.

3. júla 1953 uskutočnil prvovýstup na Nanga Parbat (8 125 m n. m.). V záverečnom úseku výstupu liezol sám. Bol prvým horolezcom, ktorý vystúpil na osemtisícovku čiastočne sólovým výstupom, a zároveň bez pomoci kyslíkového prístroja. Pri výstupe na Nanga Parbat prišlo dovtedy o život už 31 horolezcov.

9. júna 1957 uskutočnil spolu s Fritzom Winterstellerom a Marcusom Schmuckom prvovýstup na Broad Peak vysoký 8 047 m n. m. O niekoľko dní neskôr sa spolu s Kurtom Diembergerom pokúsil zdolať vrchol Čogolisa (7 654 m n. m.) alpským štýlom, Buhl však pri tomto pokuse zahynul blízko vrcholu, po tom, čo sa pod ním utrhol ľadový previs. Jeho telo sa nenašlo.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]