Preskočiť na obsah

Higuraši no Naku Koro ni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Higuraši no Naku Koro ni
Základné informácie
Anglický názovWhen They Cry - Higurashi
Japonský názovひぐらしのなく頃に
ŽánerDetektívka/Záhady
Dráma
Horor
Manga: Higuraši no Naku Koro ni
AutorKarin Suzuragi
Jutori Hódžó
Džiró Suzuki
Jošiki Tonogai
En Kitó
Mimori
Jazykjapončina
Počet zväzkov27+
Rok24. marec 2005
Anime: Higuraši no Naku Koro ni
Higuraši no Naku Koro ni Kai
Higuraši no Naku Koro ni Rei
RéžiaČiaki Kon
Tošifumi Kavase (OVA)
ŠtúdioSutadžio Dín
RokHiguraši no Naku Koro ni:
4. apríl 200626. september 2006
Higuraši no Naku Koro ni Kai:
6. júl 200717. december 2007
Higuraši no Naku Koro ni Rei:
25. február 2009august 2009
Dĺžka jednej časti24 minút
Počet častí26 (Higuraši no Naku Koro ni)
24 (Higuraši no Naku Koro ni Kai)
5 (Higuraši no Naku Koro ni Rei)

Higuraši no Naku Koro ni (jap.: ひぐらしのなく頃に; angl. When They Cry - Higurashi alebo When Cicadas Cry) je japonský anime seriál, ktorý vznikol podľa niekoľkých amatérskych hororovomysterióznych hier. Po úspechu prvej série anime seriálu sa začala vysielať aj druhá séria s názvom Higuraši no Naku Koro ni Kai (jap.: ひぐらしのなく頃に解). Zakúpiť sa dala aj tretia séria, ktorá však bola tentoraz len päťdielna a nebol to seriál, ale OVA. Volalo sa to Higuraši no Naku Koro ni Rei. Manga vznikla, ako aj anime, podľa tých istých hier.

Celý príbeh anime sa odohráva v malej dedine Hinamizava. Chlapec menom Kéiči sa s rodinou nasťahuje do tejto dedinky a začne chodiť do miestnej školy. Je v nej len jedna trieda, kde sa učia deti všetkých ročníkov a len jedna učiteľka. V škole spozná svoje budúce kamarátky Renu a Mion, ktoré sú približne rovnako staré ako on a dve mladšie, Satoko a Riku. Všetci piati poobede a po vyučovaní trávia čas hraním hier v ich vlastnom klube, ktorý je aj jediným na celej škole. Hrajú rôzne hry, či už kartové alebo stolné, no vždy niekto prehrá a ten musí potom podstúpiť nejaký trest.

Neskôr sa Kéiči dozvie, že pred štyrmi rokmi sa v Hinamizave stala nehoda, pretože hlavný staviteľ priehrady, ktorá tu mala byť postavená, záhadne zomrel. Potom sa dozvedel aj o každoročnom festivale Vatanagaši, kde všetci obyvatelia Hinamizavy vzdávajú poctu ich miestnemu bohu, Ojaširovi (jap.: Ojaširo-sama). Avšak každoročne, na druhý deň po tomto festivale, jeden človek zomrie a jeden sa záhadne stratí. Toto sa deje už tie štyri roky, teda prvou obeťou bol staviteľ priehrady. Miestni ľudia to nazývajú ako Ojaširova kliatba (jap.: Ojaširo-sama no Tatari). Hinamizavania to chápu tak, že vlastne Ojaširo trestá každý rok dvoch ľudí za to, že buď ublížili dedine alebo sa proti nej nejako sprisahali.

Anime Kapitoly

[upraviť | upraviť zdroj]

Anime Higuraši no Naku Koro ni sa dokopy skladá zo šiestich navzájom nesúvisiacich kapitol. Prvé štyri sa nazývajú Otázne kapitoly a posledné dve sú Odpovedné kapitoly. Každá z nich viac-menej súvisí s jednou z hlavných postáv.

Otázne kapitoly

[upraviť | upraviť zdroj]

V štyroch otáznych kapitolách divák dostáva otázky a nevyriešené záhady z pohľadu Kéičiho, Mion, Satoko a Riky.

  • Onikakuši-hen (鬼隠し編) (Hlavná postava: Kéiči) (Záporná postava: Rena)

Počet epizód: 4

Prvé štyri epizódy anime hovoria o Kéičim, ako sa nasťahoval do Hinamizavy a ako spoznal svoje kamarátky. Tiež tu spoznal fotografa Tomitakeho a jeho priateľku, záhadnú Takano. Tomitake rozpovie Kéičimu o nehode, ktorá sa tu stala a tiež sa dozvie o festivale Vatanagaši, ktorý sa už blíži. Po festivale jeho rodičia niekam na pár dní odídu, a tak sa ho rozhodnú navštíviť Rena a Mion. Len čo sú však u neho doma, Rena ho zozadu chytí a Mion mu vpichne nejakú látku do tela. Potom Kéiči schytí svoju pálku a zabije ich. Keď z telefónnej búdky zavolá policajnému inšpektorovi Oišimu, tak nestihne dopovedať, že čo sa stalo, lebo si nechtami prerazí hrdlo a zabije sa (presne tak, ako sa aj Tomitake zabil).

  • Vatanagaši-hen (綿流し編) (Hlavná postava: Mion) (Záporná postava: Mion)

Počet epizód: 4

  • Tatarikoroši-hen (祟殺し編) (Hlavná postava: Satoko) (Záporná postava: Kéiči)

Počet epizód: 5

  • Himacubuši-hen (暇潰し編) (Hlavná postava: Rika)

Počet epizód: 2

Odpovedné kapitoly

[upraviť | upraviť zdroj]

V dvoch odpovedných kapitolách sa dostávajú odpovede na Vatanagaši-hen, Tatarikoroši-hen a sčasti aj na prvý Onikakuši-hen. Himacubuši-hen zostáva nezodpovedaný. Dve nové kapitoly sú brané z pohľadu Šion a Reny.

  • Meakaši-hen (目明し編) (Hlavná postava: Šion) (Záporná postava: Šion)

Počet epizód: 6

  • Cumihoroboši-hen (罪滅し編) (Hlavná postava: Rena) (Záporná postava: Rena)

Počet epizód: 5

Počas celého príbehu Higuraši no Naku Koro ni a Higuraši no Naku Koro ni Kai sa objavilo neveľa postáv, z čoho šesť bolo najdôležitejších. Všetky mená postáv sú prepísané do západného štýlu písania (najprv meno, potom priezvisko).

Hlavné postavy

[upraviť | upraviť zdroj]
Kéiči Maebara
Kéiči je chlapec, ktorý sa presťahoval s rodinou do malej dediny Hinamizava. Potom, čo spoznal svoje kamarátky, hráva s nimi spolu v ich klube hry. Najbližší si bol s Renou a Mion. S Renou často chodil po vyučovaní na jej obľúbené miesto, skládku odpadu. Zbieral tam s ňou všelijaké veci, čo tam našli a čo sa zdali byť Rene roztomilé. Tiež spolu chodili do jej tajnej skrýše, do starého zvyšku autobusu. Kéiči je zábavný a priateľský chlapec a jeho obľúbenou zbraňou sa stala Satošiho bejzbalová palica, s ktorou sa naučil bojovať, keď sa bál o svoj život. Kéiči vystupoval ako hlavná postava v prvej kapitole, Onikakuši-hen a ako záporná postava v kapitole Tatarikoroši-hen.
Hlas: Soičiro Hoši
Rena Rjúgu
Rena je hanblivé dievča, ktoré sa do Hinamizavy presťahovalo len pred rokom. O festivale Vatanagaši tiež veľa nevie, tak ako Kéiči. S Kéičim si bola Rena naozaj blízka, často ho vodila na svoju obľúbenú skládku odpadu. Tam si našla aj svoju tajnú skrýšu, starý autobus. Jej obľúbená zbraň je veľký sekáč na mäso, ktorý používa na vysekanie si nejakých roztomilých vecí zo smetiska. Obyčajne pred svojimi priateľmi je hanblivá, ale občas pred Kéičim dostáva záchvaty šialenstva. Rena vystupovala najviac v prvej kapitole, Onikakuši-hen a záverečnej, Cumihoroboši-hen. V oboch bola opísaná ako záporná postava.
Hlas: Mai Nakaharová
Mion Sonozaki
Mion je veselé dievča a má rada Kéičiho. Je najstaršia z celej triedy (teda aj školy) a je predsedníčkou triedy. Má svoju jednovaječnú dvojičku Šion, o ktorej zo začiatku Kéiči ani nevedel. Mion a Šion vyzerajú úplne identicky, ale Mion nosí airsoftovú pištoľ a má zopnuté vlasy. Tak sa dajú od seba navzájom rozpoznať, ale tie dve sa aj tak často maskujú za tú druhú. Mion pochádza z jednej z troch najmocnejších rodín v Hinamizave, z rodiny Sonozaki. Kéiči s Renou sa rozhodli spoločne odhaľovať tajomstvá o rodine Sonozaki a o Mion v kapitole Vatanagaši-hen. Podobné veci sa diali aj v kapitole Meakaši-hen, len z pohľadu Šion, takže tam sa všetko vysvetlilo.
Hlas: Sacuki Jukinová
Satoko Hodžo
Satoko je dobrá kamarátka Riky a tiež je expertkou na pasce. Často v škole nastraží niekoľko pascí, aby do nich nachytala Kéičiho. Ten na ňu potom býva dosť nahnevaný. Ináč je Satoko milé dievča, no jej nešťastím je to, že pochádza z rodiny Hódžó. Rodina Hódžó pred štyrmi rokmi ako jediná podporovala postavenie priehrady v Hinamizave. Preto touto rodinou všetci opovrhovali a ubližovali im. No najviac ich nenávidela rodina Sonozaki. Tí boli totiž ako keby spojení s bohom Ojaširom. Kvôli kliatbe boha Ojašira, Satoko stratila svojich rodičov a svojho brata, Satošiho. Satoši trénoval s bejzbalovou palicou, aby ochránil Satoko, no potom niekam zmizol. Neskôr s tou istou palicou začal trénovať Kéiči, tiež aby Satoko ochránil. No Satoko často plače a tým dokáže poriadne naštvať svoju úhlavnú nepriateľku, Šion. Vzťah medzi Hódžó a Sonozaki rodinami a vzťah medzi Kéičim a Satoko bol uvedený v kapitole Tatarikoroši-hen.
Hlas: Mika Kanaiová
Rika Furude
Rika, zjavne najmladšia zo všetkých hlavných postáv, vyzerá ako malé modrovlasé dievčatko. Jej rodičia tiež zahynuli kvôli kliatbe boha Ojašira, preto teraz žije so Satoko. Rika je ku všetkým veľmi milá a rada varí. Jej obľúbené slová sú nezmysly ako „Mí!“ a „Ni-pá!“. No Rika je jediná, ktorá má celkový prehľad o všetkých udalostiach a vo všetkých rôznych svetoch Hinamizavy sa objavila tá istá Rika. Pravdepodobne má už viac než 100 rokov a má schopnosť cestovať medzi jednotlivými svetmi. Keď je už z niektorej Hinamizavy unudená, tak sa premiestni do druhej. Aby nevystrašila svojich kamarátov, chová sa ako malé dievča. Najviac sa objavovala v krátkej kapitole Himacubuši-hen.
Hlas: Jukari Tamurová
Šion Sonozaki
Šion sa prvýkrát objavila až v piatej epizóde, teda až v druhej kapitole. Šion sa na verejnosti chová ako hanblivé dievča. Je mladšia dvojička Mion, vyzerá teda presne ako ona. Na rozdiel od Mion však nenosí vrkoč, ale vlasy má zopnuté len akýmisi stuhami a nosí paralyzér. Šion je hlavná záporná postava z prvej série anime seriálu. Keď sa Mion a Šion narodili, tak staršiu (Mion) vychovávali v rodine Sonozaki a mladšiu (Šion) poslali preč. Šion preto nenávidí Sonozakiovcov, i keď so svojou sestrou si často volávali. Šioninou jedinou a najväčšou láskou bol Satoši, brat Satoko. Po tom, čo zmizol, začala Šion nenávidieť každého, kto by mohol byť čo i len trošku za to zodpovedný. Jej hlavnou kapitolou bol Meakaši-hen, kde v súboji prinútila Riku zabiť sa, Kéičiho nechala ujsť a potom ho prebodla, Mion najprv väznila a potom ju hodila do studne a Satoko, ktorú najviac nenávidela umučila na kríži a potom hodila do studne. Keď sa vracala cez balkón do svojho apartmánu, omylom sa šmykla, spadla a zabila.
Hlas: Sacuki Jukinová

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]