Preskočiť na obsah

Original Video Animation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Original Video Animation známe pod skratkou OVA alebo OAV (angl. Original Animated Video) je séria špeciálnych anime epizód. V súvislosti s vývojom anime nastal rozmach tvorby anime pre trh s domácim videom. Od roku 1984 začalo byť anime produkované špeciálne pre tento rozsiahly trh (vyplynul z toho Japoncami vytvorený anglický pojem OVA alebo OAV a tento sa ujal na celom svete). Tento výraz sa dá preložiť ako „pravá video animácia“. V prípade anime rozlišujeme celovečerné filmy, TV seriály a OVA. Jedna OVA epizóda býva zväčša dlhšia, než klasická epizóda TV seriálu (máva 30 – 40 minút) a zväčša ide o 3 až 8 častí.

Tieto anime sú zvyčajne vyššej kvality ako anime z televízie, ale menšej ako filmy z kín. Sú to nahrávky určené primárne do obchodov na VHS, LD, VCD, alebo DVD nosičoch bez predchádzajúceho uvedenia do kín alebo v televízii.

Každá populárna séria väčšinou obsahuje okrem filmového spracovania i OVA epizódy, ktoré sú dejovo nezávislé a tvoria malé ucelené príbehy (napr. v prípade anime Ranma 1/2, Slayers alebo mnoho ďalších). OVA je niekedy používané, možno nevhodne, pre veľmi krátke anime série alebo špeciály bez ohľadu na vydaný formát. Taktiež sú prevažnou časťou anime trhu v Spojených štátoch, pretože tieto tituly sú lacnejšie než filmy a dlhé seriály.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

  • ONA (Original Net Animation)
  • OST (Original Soundtrack)
  • AMV (Anime Music Video)