Preskočiť na obsah

Histadrut ha-ovdim ha-leumit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Histadrut ha-ovdim ha-leumit (hebr. : הסתדרות העובדים הלאומיתהאהל, doslova Národná federácia pracujúcich) je odborový zväz v Izraeli.

Zväz založilo v roku 1934 revizionistické hnutie ako protiváhu centristicky a ľavicovo orientovanej odborovej centrály Histadrut.[1] K vzniku odborového zväzu došlo v čase zostrenej rivality medzi revizionistami a ľavicou vo vtedajšej mandátnej Palestíne a v celom sionistickom hnutí, ktorá sa vyostrila na 17. sionistickom kongrese.[2] K roku 1964 mal zväz 70 000 členov. Fungovala pri ňom mládežnícka robotnícka organizácia Noar oved leumi a stavebný podnik Sela. Spadalo pod neho 15 poľnohospodárskych dedín, ktoré zriadila organizácia Miškej Cherut Bejtar. Histadrut ha-ovdim ha-leumit prevádzkoval aj sociálne služby a kultúrne organizácie. Okrem toho pri ňom fungovala druhá najväčšia zdravotná poisťovňa v Izraeli Kupat cholim leumit, ktorá mala 180 000 klientov a 97 zdravotníckych zriadení.[1] V súčasnosti Histadrut ha-ovdim ha-leumit prevádzkuje sieť materských škôlok Emili.

Medzi princípy tejto odborovej organizácie patrí zaisťovanie sprostredkovania medzi zamestnancami a zamestnávateľom, obhajoba práv pracujúcich a ich nárok na spravodlivé pracovné podmienky, vrátane poskytovania dovoleniek a pracovného voľna cez sviatky a počas šabatu. V súčasnosti je predsedom odborovej organizácie Joav Simchi. Generálnym manažérom je Jair Šalem.[3] V roku 2004 zväz podpísal dohod s odborovou centrálou Histadrut, čím sa otvorila cesta k väčšej spolupráci týchto dovtedy súperiacich odborov.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b LOUVISH, Misha (ed). Facts about Israel 1964/65. Jeruzalem : Ministry for Foreign Affairs, 1964. S. 122. (po anglicky)
  2. Irgun [online]. Jewish Virtual Library, [cit. 2011-06-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. General Federation of Workers in Israel (GFWI) Histadrut Ovdim Leumit [online]. histadrut.net, [cit. 2011-06-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]