Hlas Ruska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Rádia Moskva, 1969

Hlas Ruska (rus. Голос России) je najstaršia ruská rozhlasová stanica vysielajúca od 29. októbra 1929 (vtedy ešte pod názvom Rádio Moskva). Vysielanie je v súčasnosti financované zo štátneho rozpočtu Ruskej federácie a je určené predovšetkým pre zahraničie. Stanica vysiela nepretržite 24 hodín denne okrem ruštiny aj v ďalších 38 jazykoch na stredných vlnách (SV/MW), krátkych vlnách (KV/SW), veľmi krátkych vlnách (VKV/VHF), cez satelit, mobilné telefóny a internet.

V čase svojho vzniku bola stanica nástrojom šírenia myšlienky celosvetovej revolúcie proletariátu, počas 2. svetovej vojny pomáhala svojím vysielaním v protifašistickom odboji. Po vzniku staníc Hlas Ameriky (1942) a Slobodná Európa (1949) a predovšetkým počas studenej vojny sa stala nástrojom sovietskej propagandy ako protipól týchto amerických staníc.

Dnes vysielanie obsahuje širokospektrálne informácie o udalostiach v Rusku, ale aj vo svete s cieľom prinášať svetovej verejnosti informácie o živote v Rusku, približovať názory tejto veľmoci na svetové udalosti, prispievať k zlepšovaniu obrazu Ruska vo svete, viesť dialóg s Rusmi žijúcimi v zahraničí a napomáhať popularizácii ruskej kultúry a jazyka[1]. Hlas Ruska je obdobou nemeckej stanice „Deutsche Welle“ , českej „Radio Praha“ , francúzskej „Radio France Internationale“, či slovenskej „Radio Slovakia International“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. О нас: «Голос России» [online]. Moskva: Голос России, [cit. 2011-08-06]. Dostupné online. (v ruštine)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]