Ho Či Minova cesta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peší prevoz vojnového materiálu džungľou po Ho Či Minovej ceste

Ho Či Minova cesta bol logistický systém, ktorý siahal z Vietnamskej demokratickej republiky (Severný Vietnam), do Vietnamskej republiky (Južný Vietnam), cez susedný Laos a Kambodžu. Slúžil na zásobovanie podzemného hnutia Vietkong ako aj pravidelných jednotiek Vietnamskej ľudovej armády počas vietnamskej vojny.

Systém netvorila jediná cesta, ale komplex rozvetvených ciest vyjazdených nákladnými automobilmi, chodníkov pre pešo a na bicykloch sa pohybujúce jednotky. Zahŕňala i transport po riekach a v neskoršej fáze vojny ju tvoril i provizórny ropovod. Pomenovaná bola americkými jednotkami podľa severovietnamského komunistického vodcu Ho Či Mina. Časť prechádzajúca cez Laos bola označovaná i ako cesta Truong Son. Podľa niektorých názorov bola jedným z najväčších vojensko-inžinierskych projektov 20. storočia.

Cesta bola intenzívne bombardovaná americkým letectvom, tieto snahy o jej prerušenie neboli dostatočne efektívne a nemali preto úspech. Mnohé oblasti Kambodže, Laosu aj Vietnamu sú dodnes jednými z najzbombardovanejších oblastí na Zemi. Cesta bola dvakrát prerušená útokmi amerických a juhovietnamských vojsk, prvýkrát v apríli 1970, keď vpadli do Kambodže, o rok neskôr vpadli juhovietnamské vojská do Laosu. Neschopnosť juhovietnamcov a Američanov prerušiť zásobovanie po Ho Či Minovej ceste bolo jedným z dôvodov ich neúspechu vo vojne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]