Preskočiť na obsah

Hokejová karta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hokejová karta je druh zberateľskej karty, ktorá sa najčastejšie tlačila na nejaký druh kartónu, s motívom hokeja. Na prednej strane sa najčastejšie uvádza len meno hráča a tím, prípadne nejaké doplňujúce informácie. Na druhej strane sú zobrazované štatistiky, stručné informácie o hráčovi a biografické informácie. Na starších kartách sa zozbrazovala aj reklama.

Tieto karty nemajú žiadnu určenú veľkosť, ale časom sa štandardizovali do obdĺžnika na výšku 8,89 cm a na šírku 6,35 cm.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé karty sa objavili v balíčkoch s cigaretami v rokoch 19101913. Po prvej svetovej vojne, v rokoch 1924 – 1925, bola vydaná ešte jedna rada cigariet s hokejovými kartami.

Roku 1920 boli karty tlačené potravinárskou spoločnosťou. Od roku 1941, tlačila hokejové karty spoločnosť O-Pee-Chee, tá však produkciu zastavila po druhej svetovej vojne.

Ďalšia vydávaná séria bola v rokoch 1951 – 1952 vydávanými Shirriff Desserts, York Peanut Butter a Post Cereal. Torontská firma Parkhurst začala s vydávaním kariet v roku 1951. Nasledovala firma Topps, ktorá začala s tlačou roku 1954 – 1955. O-Pee-Chee a Topps karty neprodukovali roku 1955 a 1956, ale nasledujúci rok sa ku kartám vrátili.

Na americkom trhu sa v dnešnej dobe objavujú desiatky firiem, ktoré sa zaoberajú tlačou hokejových kariet. K najznámejším patria Upper Deck, Pro Set, Pinnacle a iné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]