Holandský biliard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Holandský biliard - hracia doska s odhodovou lištou, kolieskami na hracej ploche, bodovanými otvormi, priehradkami za otvormi a v nich s kolieskami uloženými v stĺpcoch, ako aj s odloženým kolieskom, s ktorým sa môže hrať až v ďalšom kole

Holandský biliard (na Slovensku sa hráva pod názvom šúľaná, v iných krajinách ako Sjoelen, Sjoelbak, Shuffleboard, Dutch billiard, Jakkolo) je spoločenská dosková hra. Hrať ju môže jeden aj viacero hráčov a dôležitú úlohu v nej hrá náhoda aj schopnosti hráčov. Využíva sa pohyb okrúhlych drevených kameňov po vyleštenej drevenej doske.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľ hry a jej priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Holandský biliard sa hrá s 30 drevenými kolieskami, resp. pukmi (z angl. puck ), resp. diskami (z lat. discus) na 2 metre dlhej a 40 centimetrov širokej doske. Na konci dosky sú 4 otvory, resp. sloty (z angl. slot), ktoré sú označené bodovým hodnotením (1 bod, 2 body, 3 body, 4 body). Do týchto otvorov sa hráč snaží poslať po doske čo najviac koliesok. Koliesko, ktoré prejde otvorom zostáva v priestore za otvorom (priehradke). Každá hra má 3 kolá. V prvom kole hráč posiela 30 koliesok. Po prvom odohranom kole si hráč vezme k sebe všetky kolieska, ktoré sa mu nepodarilo zasunúť celým objemom do niektorého z otvorov. V druhom kole s nimi hrá znova s rovnakým cieľom a po odohraní všetkých si opäť vezme k sebe tie, ktoré neprešli celým objemom do priehradok za otvormi. Opäť hrá v treťom kole a po jeho ukončení si spočíta body podľa označenia bodovej hodnoty otvorov. Ak hráč rozmiestni kolieska rovnomerne do všetkých 4 otvorov získa za ne dvojnásobok ich bodovej hodnoty. To znamená, že ak má na konci hry v každej priehradke 1 koliesko, získava 20 bodov = (1+2+3+4)×2. Ak má v každom otvore 2 kolieska, získava 40 bodov, ak má v každom otvore 3 kolieska, získava 60 bodov, atď. Zostávajúce kolieska sa počítajú za bodovú hodnotu, ktorou je daný otvor označený. Maximálny zisk je teda 148 bodov (t.j. 7 × 20 bodov + 2 × 4 body).

Neobvyklé situácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ak koliesko vojde do otvoru, odrazí sa a vráti na hraciu plochu, zostáva tam kde je a stáva sa súčasťou hry.
  • Ak koliesko vyskočí mimo hraciu plochu, odloží sa bokom a do hry sa vracia až v ďalšom kole.
  • Ak sa koliesko vráti po hracej ploche späť pred odhodovú lištu, odloží sa bokom a do hry sa vracia až v ďalšom kole.
  • Na kolieska na hracej ploche a v priestore za otvormi sa až do skončenia kola nesiaha. Po odohraní sa kolieska v priestoroch za otvormi uložia ku zadnej a bočnej stene do stĺpcov (po 4, potom po 3, potom po 2, potom po 1).
  • Pokiaľ sa v priebehu hry jeden otvor naplní diskami, nemožno ho počas hry uvoľniť uložením do stĺpcov (až po skončení kola). Hráč by mal vo vlastnom záujme umiestňovať kolieska rovnomerne do všetkých otvorov.
  • Pokiaľ koliesko prejde do priehradky za otvorom zhora (neprejde otvorom), ihneď sa odloží bokom a môže sa s ním hrať až v ďalšom kole.
  • Nepísané pravidlo hovorí, že kolieska sa neukladajú na odhodovú lištu. Ak ich tam však hráč má a počas hry mu nejaké spadne do priestoru hracej plochy, musí tam zostať a stáva sa súčasťou hry.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]